Писати статті до Української Вікіпедії може кожний

12:38, 01 августа 2017

Город.Сн
40-річний чернігівець Микола Васильович Приходько, патрульний української Вікіпедії. Микола має вищу освіту, закінчив механіко-математичний факультет Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка. Він погодився розповісти нашим читачам про Вікіпедію, коли з’явилася саме українська її версія, хто може писати тексти для неї, та інше.- Микола, розкажіть будь ласка, з чого все починалося?
- Взагалі, я з дитинства любив читати книжки. Згодом читання казок змінилося на зацікавленість технічно-науковою літературою. І десь з третього класу я вже почав читати енциклопедію. Я багато років займаюся йогою, а вона, як відомо, змушує поміркувати, відновлює природний зв'язок з навколишнім світом. Тому, я думаю, що це захоплення в мене мабуть з іншого життя. І коли в 2001-му році в США відкрилася Вікіпедія, я неймовірно зрадів.

- Звичайно, зараз ми можемо в Інтернеті дізнатися, що таке взагалі Вікіпедія і хто її засновник, але ж цікаво послухати про це з вуст професіонала в цій галузі
- Дякую. Вікіпедія – це американський сайт, іншими словами, «вільна енциклопедія». Засновник Вікіпедії - Джиммі Вейлз, також відомий як Джимбо та американський бізнесмен, ідеолог концепції вікі. Спочатку вона була створена як доповнення до вільної енциклопедії «Nupedia», яка була відкрита для вільного написання. Джимбо допомагав найнятий їм студент філософії, головний редактор Ларрі Сенгер. Вікіпедія швидко обійшла Nupedia, яку вони закрили. А Вікіпедія стала великим міжнародним проектом та на сьогодні є одним з найпопулярніших веб-сайтів у світі і широко використовується в якості довідника.
Зараз особливістю вільної енциклопедії є те, що абсолютно кожен бажаючий може вільно користуватися, читати, дописувати, редагувати будь-яку статтю або створювати свою.

- Тобто будь-яка людина може при бажанні написати свою статтю? А хто перевіряє достовірність інформації?
- Так. Ви можете навіть заробляти на цьому гроші, якщо в вас є хист, бажання та ідея написання книги, наприклад. Але дотримуючись певних умов ліцензії Вікіпедії. Що стосується достовірності тих даних, які написані в Вікіпедії. Підкреслюю, Вікіпедія України – це волонтерський проект і написати статтю може хто завгодно. Є кілька категорій користувачів: аноніми, зареєстровані, патрульні і адміністратори. Саме патрульні дивляться, що в Вікіпедії роблять інші. В них є право та можливість відмінити чи коригувати недостовірну або нецензурну інформацію, після чого стаття стає «відпатрульованою», тобто перевіреною. А адміністратори можуть захищати та блокувати статті.

- Ви є патрульним Вікіпедії, а що треба, щоб стати адміністратором?
- Колосальна довіра нашої спільноти. Треба, щоб за тебе проголосували 75 відсотків. Якось спробував і подав заявку. Мій результат був 69 % голосів. Трохи не дотягнув.Пам'ятний значок та флешка від ВІКІ-спільноти

- Своя Вікіпедія є майже в кожній країні? Чи достатньо просто перекладати текст, наприклад, з англійської мови на українську?
- Ні. В англійській Вікіпедії навряд чи буде інформація, наприклад про Івана Мазепу або про місто Чернігів чи Новгород-Сіверський. Всього існує 283 Вікіпедії , які мають свої розділи та свою мову. Я вам покажу наш значок, на якому навколо Вікімедіа (некомерційна організація, створена в США, яка підтримує роботу багатомовних вікі-проектів), зображені види Вікіпедії: вікі-мандри, вікі-джерела, вікі-університет, вікі-новини, вікі-сховища (музика, відео, фотографії), вікіпедія та інші. А взагалі Вікіпедія є в Великобританії, США, Німеччині, в Швеції, Росії, Франції, Кореї, Тайвані, Японії, та звичайно, в Україні.

- Коли з’явилася українська Вікіпедія? Скільки ви працюєте в українській Вікіпедії?
- Українська Вікіпедія була створена 30 січня 2004 року. Це іншими словами - україномовний розділ Вікіпедії — багатомовного інтернет-проекту зі створення вікі-енциклопедії, яку може редагувати кожний охочий користувач інтернету. На цей час кількість статей в українській Вікіпедії становить більше 700 тисяч. Я - член громадської організації «Вікіпедія України» та її патрульний. В мене особисто 1300 статей. А першу свою статтю я написав у 2006-му році про Петра Симоненка.
А в 2015-му році ми створили в Чернігові Вікістудію. На сьогодні в Чернігові всього зареєструвалося трохи більше 100 чоловік. Але тих, хто постійно та активно пише, мабуть, 20.15-річчя Вікіпедії

- Про що взагалі можна писати в Вікіпедії?
- Про відомих, значимих людей, події, будівництво та інше, на рівні області і більше. В нас є така спеціальна службова сторінка, де вказані критерії значимості. Якщо ви захотіли написати вже щось відоме в українську Вікіпедію, то ви повинні знизу сторінки вказати джерела: перелік використаної літератури, довідників, сайт та ін.

- На якій мові в Вікіпедії написано більше всього статей?
- Ніколи не здогадаєтеся. На себуанській. Це мова, якою розмовляє понад 20 млн. жителів Філіппін. В Вікіпедії є така програма «бот», яка виконує одноманітну і повторювану роботу з максимальною швидкістю. Так от, завдяки «боту», себуанці написали в Вікіпедію більше 4 млн. статей. Але ж така швидкість написання тягне за собою не завжди гарну якість статей.

- Наші вікіпедисти пишуть якісніше?
- Якщо казати про професійний рівень, не думайте, що статті до Вікіпедії пишуть саме професори та науковці. Середньостатистичний вікіпедист - це скоріш усього неодружений чоловік від 20 до 30 років, може з вищою освітою або середньою спеціальною. Тому, ми закликаємо, щоб всі освічені та розумні люди писали та доповнювали нашу Українську Вікіпедію. Без зацікавлених людей наша Вікіпедія не буде розвиватися.

- Яка кількість статей для Української Вікіпедії набирається протягом року? Про що пишете саме ви?
- 50-60 тисяч на рік. Я пишу на різні теми. Люблю писати про шахи, вегетаріанство, авіацію, космонавтику, про відомих людей та ін. Я написав в Вікіпедію про Ілона Маска та його компанії, про Джимбо Вейлза, про нашу Анну Романову та ін.

- Чи ви берете участь в конференціях, зустрічах? Де вони проходять?
- Так, звичайно. Науково-тематичні конференції для вікіпедистів відбуваються в різних містах. Ми зустрічалися у Львові, Києві, Винниці, їздили до Чорнобиля та ін. Ось 24-25 серпня українська Вікімедіа організовує для нас конференцію в Херсоні.

- Що б ви хотіли донести до читачів Gorod.cn.ua?
- Я закликаю всіх бажаючих реєструватися в нашій українській Вікіпедії. І взагалі я хочу, щоб жителі нашого міста більше читали, писали та розмовляли своєю рідною українською мовою. Бо навіть зараз, незважаючи на всім знайомі події з Росією, блокування соціальних мереж і т. п., російську Вікіпедію читають десь відсотків 70 населення України, а українську, мабуть, 30.

В ході бесіди з Миколою Приходько стало зрозуміло, наскільки він життєрадісна, доброзичлива і захоплена людина. Виявилося, що він веде абсолютно здоровий спосіб життя, 17 років займається медитаційною йогою, більше 10 років їсть тільки вегетаріанську їжу. Він може харчуватися виключно фруктами і прекрасно себе почувати.
Одного разу, проживши два місяці в палатці на природі в Криму, він повністю переосмислив сенс життя. Його енергетика настільки зросла, що він весь час посміхався і випромінював любов, чим притягував до себе саме добрих життєрадісних людей. Зараз він вже не відчуває того підйому. У нього з дружиною є заповітна мрія: купити ділянку на тропічному острові, і там жити в єднанні з природою. А оскільки Інтернет зараз є скрізь, то і писати для української Вікіпедії.

Gorod.cn.ua

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Войти используя социальные сети

Войти используя социальные сети

Войти в аккаунт

Нужна помощь?

Создать новую учетную запись

Измениить свои данные вы сможете в личном кабинете после окончания регистрации