«Тігіпко проводить газ у Рудню, а я – в Отрохи»

11:58, 16 мая 2016

Город.Сн

«Тігіпко – так, той самий, Сергій Леонідович – проводить газ у Рудню. А я проводжу в Острохи, - говорить Юрій Осташевський, голова Деснянської громади. – Газ, дороги, освітлення – і село стане привабливим для проживання. Розкуплять хати, ділянки. Це ж Козелецький район. До столиці близько». Звучить солідно, обнадійливо – те, що може багатій Тігіпко, під силу і голові громади.Мільйони для п’ятьох

Таке стало можливим лише цього року. Як? Реформа, децентралізація. (Принаймні, обіцяють). У 2015 році в Чернігівській області створили п’ять об’єднаних територіальних громад: Макіївську (Носівський район), Вертіївську (Ніжинський), Парафіївську (Ічнянський) та Кіптівську і Деснянську (Козелецький район). Уряд виділив їм кошти, 32 мільйони гривень на 2016 рік. Деснянській — 1,9 мільйона, Кіптівській — 5,3, Парафіївській — 5,9, Вертіївській — 6,1, Макіївській — 2,3 мільйона. Гроші почали надходити на рахунки сільрад, пробачте, громад, у квітні. Об’єднана громада — то, по суті, та сама сільрада, але з грошима. Уявіть собі, що буде, якщо держава хоча б років п’ять направлятиме мільйони у села, райцентри. Добре буде.

А область зло бере. Висить груша, нельзя скушать. В ОДА можуть тільки облизуватись і радити, як краще їсти бюджетну грушу.

Влаштовано це так: громада повинна розробити проекти, визначити конкретні завдання, куди витрачати гроші. У Деснянській вони такі: будівництво пожежного депо і придбання пожежної машини; капітальний ремонт будівлі під адміністративний центр; проведення газу до села Отро-хи і т. д. Потім проект везуть у Чернігів, на розгляд регіональної комісії з конкурсного відбору інвестиційних проектів регіонального розвитку. Очолює комісію перший заступник голови ОДА Леонід Сахневич. Остаточне рішення за Мінрегіонбудом (Міністерством регіонального розвитку). На кінець квітня, на рахунки сільрад надійшло 3,5 мільйона з 32.

Очевидно, законодавець задумував комісію на обласному рівні як певну формальність, аби в ОДА знали, над чим працюють громади. Але в Чернігові заходилися лоб розбивати.

У квітні голови громад привезли Сахневичу 32 проекти. З них він відхилив 16 — по декілька Десні, Кіптям, Вертіївці, один Парафіївці. Макіївка пройшла без проблем.

Ставок і банька для Вертпвки

Через тиждень Сахневич охолов, обговорив ситуацію з Валерієм Кулічем, губернатором, і на сьогодні з 32 проектів 28 погодив. Хоча голови громад впевнені, що всі проекти погоджено, крім ставка.

Ігор Мороз, голова Вертіївської громади, хоче викопати його у Вертіївці.

— Я доводив — нам 35 кілометрів до найближчого місця відпочинку на воді, — розповідає Ігор Григорович.— Нам дали відповідь — ремонтуйте школу, садочок.

Будемо ремонтувати, зі своїх коштів. Не відмовляємось. Але й ставок захищатимемо до останнього. Чого через тиждень відхилені проекти без жодних змін стали хороші? Не знаю. Там свої таргани у голові. Зате губернатор молодий, перспективний. Повинен почути нас. Сказав: «Мені питання треба вивчити». Сподіваюся на позитивну відповідь.

— Чи правда, що під час засідання комісії Леонід Сахневич послався на ... тещу, яка живе у Вертіївці і краще знає, куди витрачати кошти?
— Про тещу не знаю. Мама живе.

— Леоніде Володимировичу, чому не погодили ставок? — запитала в Сахневича.

— У нього було п’ять проектів. Ремонт чотирьох доріг і ставок. Дороги погодили. Попередній сільський голова Олександра Тес-лик неодноразово підходила, щоб зробити ремонт школи. Ми з нею домовилися — витрачаємо кошти на школу. Потім місцеві вибори, вона програла 13 голосів. Виграв молодий підприємець ігор Мороз. У нього 11 сіл, крім Вертіївки. Питаю: «Для чого тобі ставок?» — «Я хочу там побудувати баньку і буду брати гроші». Кажу: «Вибач, усі громади привезли проекти, які стосуються не тільки центрального села. У тебе чотири дороги по Вертіївці, а що робити тим 11-ом селам? Ти про них переживаєш?» Водопровід є в усьому селі? У мене, як у нормальної людини, питання — він хоче його приватизувати?

— Ставок? А про тещу — правда?

— Поки ти голова, ти робиш цей ставок, ти візьмеш паспорт на водний об’єкт, ти його приватизуєш. Для чого жителям Вертіївки цей ставок? Виділяти йому гроші з фонду регіонального розвитку на ремонт школи я не буду, бо в нас 91 мільйон гривень на всю область, а в них 32 мільйони гривень на п’ять громад.

Теща у мене із Західної України, живе у Тернопільській області. Я з Житомирської області. Моя мама померла. У Вертіївці живе жінка, яка мене виховала. Названа мама. У неї дітей немає. їй 91 рік. Вона мені не родичка, я просто опікуюсь. Кожні вихідні там буваю.

Законодавство, постанова Кабміну, не вимагає, щоб ми погоджували проекти громад на комісії, потрібне погодження ОДА. Наш висновок носить рекомендаційний характер. Рішення про включення об’єктів дає тільки комісія Мінрегіонбуду. У них проблеми виникнуть, коли вони погоджуватимуть у Києві. Мінрегіонбуд ще суворіше поставиться. Вони вимагають повні розрахунки.

«Їх можуть половину пересадить, бо це державні кошти»

— Чому громада сама не може вирішувати, що їй робити?

— Відповідальність за будівництво все одно покладається на ОДА. Є ціла процедура перевірки. Якщо не освоять кошти, відповідати буде ОДА. 32 мільйони державних грошей пустити на вітер? Недоцільно. Жоден проект, поданий на комісію, мені не сподобався. Непідготовлені. Нема проектно-кошторисної документації. Орієнтовно, на свій погляд, встановили вартість робіт. їх можуть половину пересадить, бо це державні кошти, обов’язково будуть усі об’єкти перевірятися Рахунковою палатою. 4 мільйони запланував вертіївський голова на дороги. Кожна дорога — за мільйон гривень. Це мало, це нічого. Через рік знов будуть ями. Зроби одну нормально дорогу, капітально відремонтуй. Мені реально 4 мільйони шкода. Якби мені дали ті 32 мільйони, я б витратив їх інакше. Приміром, на обласну дитячу лікарню (інфекційне відділення).

Сахневич розказує грамотно і правильно. Але ж ми знаємо – якщо робити все за правилами, нічого не вийде. Нема дороги в селі по вулиці Польова і не буде. Крім того, чому не можна цього року розпочати, скажімо, підведення газу, а наступного завершити?

«Чому одна людина в області ставить під сумнів усю сільську сесію?»

— Неприємно те, що йде мова про децентралізацію, щоб ми самі вирішували, а насправді ми не самі вирішуємо, є контроль, — говорить Валентина Карпенко, голова Парафіївської громади.

— Гроші держава дала нам. Вирішувати — громаді, тим, хто живе в цьому селі. Чого хтось втручається? — обурюється Володимир Кучма, голова Кіптівської громади. — То довідок їм бракує, то написали не так. Як проектанти написали, так я і подав. Не один же сільський голова рішав, куди гроші витрачати, сесія сільради розглядала. Чому одна людина в області ставить під сумнів усю сільську сесію? Також не розумію, чого в Чернігівській області загальмувався процес створення об’єднаних громад. П’ять — і все на цьому. Остер подав документи на об’єднання, довго відповіді чекали. У Києві кажуть — вперед, у Чернігові — нащо воно треба. Наче дві держави. Розповідали голови громад з Західних областей, якщо чиновник гальмує рішення громади, губернатор зразу втручається, ї у кожного голови є номер мобільного губернатора.

— А у вас є?

— Нема. Він мені його не давав. Але ж, зрештою, я і не просив.

— Чому до проектів Макіївської сільради не було зауважень?

— Там у них грошей кіт наплакав.

— Це державні кошти, і держава страхує, щоб не було авантюрних проектів, — вважає Юрій Осташевський, голова Деснянської громади. — Області незвично, що не вони розпоряджаються всіма бюджетними мільйонами. У Десні були гроші й раніше. А в селах — не було. І раптом такі суми. Це не просто все. Швидко відбуваються лише революції, процес еволюційних змін поступовий. Думаю, суть не в тому, що влада щось гальмує свідомо. Чекають, щоб люди дозріли. У нас як кажуть: «Нехай Микола зробить, а я подивлюся, що вийде». Коли побачать, як у нас пішло будівництво, то й собі захочуть. Прибалти дев’ять років проводили укрупнення громад. На Чернігівщині вирішили створювати крупніші громади, тисяч на 10 людей.

Такі отримають більше коштів.

* * *

З боку ситуація виглядає так: в ОДА вже переживають, що «головам сільських громад нічого не можна зробити». Мається на увазі, ні зняти, ні посадити. Голови ще побоюються, «щоб не стати ізгоєм». Але вертикаль влади уже тріщить. Адже є власні гроші і Мінрегіонбуд. Осінь покаже, чи надійдуть гроші у повному обсязі, чи освоять їх громади, чи спростять для них суворі правила. Чи зможуть обійтися без відкатів. Усе, мовчу.

Ольга Макуха, тижневик «Вісник Ч» №19 (1566)

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Loading...

Войти используя социальные сети

Войти используя социальные сети

Войти в аккаунт

Нужна помощь?

Создать новую учетную запись

Измениить свои данные вы сможете в личном кабинете после окончания регистрации