На Куликівщині триває об’єднання громад – добровільно-примусове (відео)

16:00, 13 мая 2016

Город.Сн
Щоб потяг децентралізації не пройшов повз станцію «Куликівка», залишивши людей ні з чим, до них приїхали представники обласної влади – переконувати, що краще об’єднатись добровільно, ніж примусово. Далі – про економічні аргументи проти людських страхів.На Куликівщині триває об’єднання громад – добровільно-примусове. Бо якщо люди зараз не об’єднаються самі — добровільно, їх потім об’єднають чужі – примусово.

Наталія Борщан, Куликівський селищний голова: «Якщо ми не зробимо це до липня, поставлять нас у позу і хочеш-не-хочеш, а прийдеться».

Валерій Дудко, директор департаменту фінансів облдержадміністрації: «Про це у Міністерстві регіонального розвитку кажуть практично відверто – зараз мова йде про добровільне об’єднання. Пізніше, коли питання так і не вирішиться, буде воно вирішуватись по-іншому. Держава має повноваження вирішувати питання територіального устрою, районної межі. Те, що район не буде Куликівським, а Чернігівським, вже майже зрозуміло. Тому у вас вибір – або ви вирішуєте самі, або прийде недобрий дядько і зробить, як йому заманеться».

Об’єднати громади у Куликівському районі намагаються ще з минулого року. Спочатку хотіли 4 об’єднані громади – такий перспективний план Кабмін не погодив через їх фінансову неспроможність. Потім зійшлись на двох – одна з центром у Куликівці, інша – в Горбовому. Дві уряд теж не дозволив – з тієї ж причини.

Валерій Дудко: «У вигляді експерименту в області є така маленька громада – Макіївська. Теж несамодостатня. Я думаю, більше таких експериментів Кабінет Міністрів не допустить – стало зрозуміло, що така громада на своєму рівні не здатна забезпечити ті соціальні послуги, які держава повинна гарантувати».

Олексій Ракоїд, голова Куликівської райдержадміністрації: «Ми виходимо на одну громаду об’єднану в нинішніх межах Куликівського району із центром в Куликівці, яка об’єднає 17 територіальних громад, 25 населених пунктів».

Але Куликівський район «застряг» на створенні і однієї громади.

Ірина Грозенко, голова постійної комісії обласної ради: «Ми не можемо змушувати вас, але я раджу як фахівець – для такого невеликого району одна громада було б добре».

Валерій Дудко: «Якби вона зараз була створена, ви б получили 22 мільйони державної субвенції на розвиток цієї громади в умовах цього року. Чим довше ми будемо створюватись, то хтось зайде вперед і цифра буде зменшуватись і зменшуватись. От у Хмельницькій області громада створилась у межах району, вони отримали 31 мільйон – та район таких коштів не бачив ніколи».

Валерій Дудко розповідає про інші, крім державної субвенції, вигоди об’єднання: об’єднати можна буде і кошти, вони не розпорошуватимуться; зекономити кошти можна буде, припинивши паралельні функції різних гілок влади. Крім того, об’єднаним громадам мають дістатись і землі між селами.

Валерій Дудко: «Люди нікуди не дінуться, просто у них будуть інші обов’язки, а не перекладання один одному папірців. Щоб ви розуміли, ніхто не кидає мешканців під виглядом реформ».

Та поки чиновники з області говорять про фінансові і економічні питання, головні в об’єднанні, у людях, яким треба об’єднуватись, говорять страхи та емоції.

Михайло Мороз, колишній Ковчинський сільський голова: «Ось ці хлопці сидять тут — заложники ситуації. Він людей переконає, що треба об’єднатись з Куликівкою, а не дай Бог гірше стане. От Васі Бойко скажуть у Кладьківці — де ти був, ти нас уговорив».

Віктор Труш, депутат обласної ради: «А як буде отак – ви не приєднались, а всі об’єднались – і тоді люди нічого не получать. Люди до вас прийдуть і скажуть – а що ви наробили, чого ми не з усіма разом?»

Анатолій Ревко, Виблівський сільський голова: «Працівникам медзакладів і шкіл як пояснити, що об’єднання буде на краще, коли чоловік 70 втратять роботу?»

Бояться втратити при об’єднанні свої посади і сільські голови.

Віктор Труш: «Сільські голови – да, це питання. Але ви ж закони почитайте – там і старости. Всі ці питання гуртом вирішуються».

Валерій Дудко: «Ніхто ж не говорить про те, що мають бути ліквідовані сільради. Навпаки – справа в наданні послуг, там повинні бути виносні робочі місця – реєстрація, пенсійний фонд, управління праці…»

А головне питання у людей – а коли стане краще, якщо вони об’єднаються, бо вони вже втомились роками чекати на те «краще».

Василь Бойко, Кладьківський сільський голова: «Я не проти об’єднання загалом, я проти об’єднання, результат якого буде через деякий час. Сьогодні люди результату хочуть».

Посадовці із області, які приїхали поговорити з людьми про децентралізацію в район, і не приховують – ні від якої реформи ще не ставало краще одразу.

Арсен Дідур, заступник голови обласної ради: «Спочатку повинна була бути адміністративна реформа, Верховна Рада повинна була проголосувати, де межі районів будуть – я за збереження місцевого самоврядування».

Валерій Дудко: «Райони, де мешканців 11, 12, 17, як у вас, тисяч, — це не райони. Вони не можуть бути ланкою державної влади, у РДА і повноважень фактично нема. Тому держава перейшла до адміністративно-територіальної реформи, але почала із добровільного об’єднання».

Реформуватись однаково доведеться, кажуть представники влади, і радять самим людям зробити цей процес менш болісним.

«Сівер-центр»

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Loading...

Войти используя социальные сети

Войти используя социальные сети

Войти в аккаунт

Нужна помощь?

Создать новую учетную запись

Измениить свои данные вы сможете в личном кабинете после окончания регистрации