Краєзнавці майже знайшли місце поховання 473 чернігівських в’язнів нацистських загарбників

15:20, 22 сентября 2016

Общество

Краєзнавці-ентузіасти з Чернігова змогли знайти орієнтовне місце поховання колони в’язнів концтабору, яких під час Другої світової війни гнали з Чернігова у напрямку Любеча. Але до «пункту Б» вони так і не дійшли.

Лише через десятиліття відомий чернігівський краєзнавець Герард Кузнєцов натрапив на документ, що розповідає нібито про цю колону. Він розповідає, що у документі йдеться про те, що під час відступу з Чернігова німці гнали полонених, які залишилися у живих, але згодом розділяли їх.

Мова йде про 473 людини, серед яких було й шість жінок. І хоча конкретне місцеперебування розстрілу у документі не вказувалось, чернігівські дослідники вирішили його знайти, навіть власним коштом.

Найкращий варіант пошуку – це свідки, але ті плутаються у свідченнях. Можна було б знайти людей за допомогою металевих речей (ґудзики, гільзи тощо), на які відреагував би металошукач.

У результаті довгих пошуків дослідникам вдалося визначити орієнтовний маршрут. Ймовірно, останнє село, де бачили колону - Мокрі Велички поблизу Любеча. Але між цими населеними пунктами колона увійшла в ліс, де її й було розстріляно.

За припущенням пошуковців, колону було поділено на дві, а потім місцевих жителів змусили копати ями для загиблих. А потім зрештою розстріляли й тих. Після війни цих 42-х селян місцеві жителі перепоховали.

Цікаво, що один з членів краєзнавців – Юрій Русанов – ще у 87-му році брав участь у розкопках часів Київської Русі. За збігом обставин, вони натрапили на це поховання, але проігнорували його, бо не знали про історію з 473-ма військовополоненими.

Напередодні Дня міста Чернігова археологи та пошуковці приїхали на цю місцину, щоб зробити останні кроки та знайти масове захоронення. І хоча за ці роки місцина змінилася, але Русанов запевнив, що він впізнав і березняк, і озеро. Тож краєзнавці переконані, що найближчим часом їм буде про що розповісти чернігівцям.

За матеріалами «РадіоСвобода».

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Войти используя социальные сети

Войти используя социальные сети

Войти в аккаунт

Нужна помощь?

Создать новую учетную запись

Измениить свои данные вы сможете в личном кабинете после окончания регистрации