Як не потрапити на гачок телефонних шахраїв? (відео)

14:45, 20 січня 2017

Город.Сн

Один із найбільших страхів кожної людини — що щось погане трапиться із її рідними і близькими: факт давно доведений психологами і загальновідомий. Як і те, що найпростіше маніпулювати людиною її ж страхами — а це вже доведено шахраями, які останнім часом, мабуть, вирішили не відставати від росту мінімалки і збільшити свої заробітки теж. 
Усе відбувалось за традиційною схемою: 2-га ночі, людина спить і дивиться свої сни, коли дзвонить телефон — а раптові нічні дзвінки, як показує досвід, не обіцяють нічого хорошого. Майя Руденко: «В трубці якийсь плач, шепіт: «Мамо, я тут збив людину, вкрав машину — машину розбив, людина загинула. Мамо, тут «опер, с которым это все можно порешать». Бере трубку якийсь «опер, с которым это все можно порешать»: «Він сяде на 10 років. Я хочу 10 тисяч доларів».
 
Але у цьому випадку «рєшалам» не пощастило — подзвонили вони досвідченій журналістці і впевненій у своїх дітях мамі. Майя Руденко: «Але серце калатає, голова все ж працює гірше, ніж емоції. Ніякі гроші він не отримав, звичайно. Я про цей випадок розповіла у Фейсбуці, там щось більше сотні коментарів, але в приваті безліч листів — «це класно, що ти не попалась, але ми попались».
 
Із п’яти опитаних нами випадкових перехожих трьом із телефонними шахраями довелось спілкуватись особисто. У Ніни Іванівни нібито «неприємності трапились із сином», у Віктора Костянтиновича  двічі — із братом і  сином, якого у чоловіка нема, бо є тільки донька. А у Майї Руденко аж тричі: до згаданого дзвінка у шахраїв були ще дві невдалі спроби.
 
Жінка на вулиці: «Траплялось таке. Але я сказала — нормальні люди сплять серед ночі». Нормальні — сплять. А у шахраїв це робочий час. Зазвичай про «неприємності» із родичами жертви вони повідомляють пізно ввечері, вночі чи рано вранці, коли мозок жертви міцно спить, як і її родич. Сергій Бриль, начальник сектору комунікації ГУНП в області: «Було таке — жінка віддала шахраям гроші, зателефонувала сину — а він у сусідній кімнаті спав».
 
Інтернет рясніє подібними випадками: наприклад, одній жінці подзвонили, що біда трапилась із її чоловіком, який у цей час спав поряд і якого жінка розбудила шукати гроші, яких вимагали шахраї за його ж порятунок. А одна перелякана мама віддала всі свої заощадження за порятунок сина, і тільки потім згадала, що у неї — дві доньки. Бо головний подільник шахраїв — страх жертви за своїх рідних. Сергій Бриль: «І люди віддають всі заощадження — від 5-6 тисяч гривень до десятків тисяч доларів. Віддають — виносять чи перераховують через термінали банків».
 
Найчастіше телефонні шахраї представляються правоохоронцями чи медиками, гроші кажуть перерахувати через інтернет-банкінг, термінал або віддати посереднику, який прийде на зустріч. Сергій Бриль: «У Прилуцькому районі жінка домовилась віддати певну суму грошей, а сама викликала поліцію і під час передачі грошей поліція затримала цих громадян».
 
Але у поліції чесно визнають — спіймати телефонних шахраїв дуже складно: телефонують вони з інших регіонів, а то й місць позбавлення волі, телефони одразу після оборудки викидають, а для передачі видурених грошей використовують цілий ланцюжок посередників.
 
Опитані нами перехожі поділились декількома золотими правилами, як не потрапити на шахрайський гачок — у поліції підтвердили, що такі правила правильні: «Звонить до тих родичів і питать», «Ну вони кажуть, що треба одразу вирішити, бо потім до них не додзвонитесь — не надо піддаватись на такі провокації», «Телефонувати до міліції і сказати, що тероризують», «Надо позвонить сначало родным, а если они не отвечают — еще с кем-то пообщаться, кто может знать, где они, чтобы уточнить».
 
Саме так одного разу вдалось уникнути шахрайства і сестрі журналістки Майї Руденко — не змігши додзвонитись сину, вона подзвонила невістці. Але година таких з’ясовувань обставин, на жаль, коштувала жінці здоров’я. Майя Руденко: «Там взагалі звернення було по імені і по-батькові, і сина називали по імені — сказали, він когось вбив. Оскільки було персоналізоване звернення, думки дві — спочатку де взяти гроші, а потім — де він?» Після того випадку у родині Руденко винайшли ще одне антишахрайське правило: «Ми домовились з родиною про певний пароль, щоб з’ясувати, чи це справді твій родич».
 
Але головним правилом, хоч воно і найскладніше — як показує кількість жертв і розгул телефонних шахраїв — залишається «не панікувати». Страх — головна зброя у руках злочинців, спокій і здоровий глузд — у руках потенційних жертв.

«Сівер-центр»

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації