Зашморг на шию кожного чернігівця

11:19, 11 листопада 2016

ПіК
тец чернігів

У середу разом зі своїм колегою, теж громадським активістом, відвідали так званий брифінг представників Світового банку та фірми ТехНова

Позиція. У середу разом зі своїм колегою, теж громадським активістом, відвідали так званий брифінг представників Світового банку та фірми «ТехНова» для депутатів міськради, де Чернігову було, фактично, оголошено ультиматум (фактично, в останню хвилину)  — або до 30 листопада ви продовжуєте оренду нашої ТЕЦ до 2034 року або ця приватна структура не отримає кредит у 35 мільйонів доларів на масштабне оновлення підприємства.

Чернігівці! У перерахунку на гривні ці майже мільярд гривень! Банкіри та керівники ТЕЦ намагалися довести переваги від цього для мешканців нашого міста — завдяки цьому проекту досягнемо економію ресурсів, води, знизиться собівартість, а з ними і тарифи. Й економити будемо 90 мільйонів гривень на рік — і цих грошей з головою хватить на виплату як відсотків так і тіла кредиту. Хочу зразу ж поставити всі крапки над «і» — це нахабна брехня! Й найбільш масштабна афера у Чернігові! Значно більша, ніж свого часу з «Водоканалом»! Й подається вона нам під соусом з назвою «благі наміри»!

Як, певно, відомо кожній людині — благими намірами вимощена дорога до пекла! І якщо на черговій сесії депутати проголосують це ганебне рішення — подовження терміну оренди до 2034 року — не ми, а наші діти та онуки — отримають грошовий зашморг на шию кожного мешканця! Поясню громаді Чернігова коротко нашу — громадських активістів — позицію. На згаданій презентації про цифри взагалі не говорили. Не було показано жодних розрахунків за рахунок орендар зможе повернути кредит. Звучали лише гучні фрази і гасла. Та фантастичні обіцянки знизити тариф на 15-20% буквально за кілька років.

Кредит начебто дається під сміхотворний 1% річних. Як можна у це повірити? Навіть у докризові часи (коли долар був ще по п’ять гривень) той же «Чернігівводоканал» отримав кредит під 4%, але зі зростанням валютного курсу — не зміг його обслуговувати. Нині (а кризу ще ніхто не відміняв) — ставка за таким кредитом може складати не менше 8% річних. На нашу думку, «ТехНова» немає коштів для обслуговування і погашення такого кредиту. Навіть, якщо нинішній курс збережеться — обіцяних фантастичних мільйонів економії стане лише на сплату річних відсотків! А тіло кредиту чим сплачувати будемо? Лише значним збільшенням (в рази) тарифів на тепло. І ніяк інакше. Судячи з розпочатої інформаційної кампанії в усіх засобах масової інформації Чернігова (навіть під час виборів стільки не платили), це свідчить лише про одне — прагнення власників «ТехНови» швидко збагатитися через механізм освоєння кредитних грошей без ризиків втратити підприємство.

Адже «ТехНова» є не власником Чернігівської ТЕЦ, а лише її орендарем. Ця фірма є приватною структурою і поручителем за кредитом ніхто не виступає! В якості застави по кредиту виступає виручка від наданих послуг (електроенергія та тепло). Що означає лише одне — кредитний тягар ляже лише на одержувачів послуг — нас з вами! Наших дітей та онуків. При цьому, міська влада залишається поза рамками цього зашморгу!

А рішення ж на сесії буде приймати саме вона! На цей брифінг заледве прийшло аж три (з 42-х) депутати міськради. Та й ті, практично, нічого в цій царині не тямили — один з них навіть не знав, що таке індивідуальний тепловий пункт! Хоча це знає вже кожний пенсіонер нашого міста! Це означає лише одне — ніякого бажання розібратися в суті проблеми депутати не мають!

Адже за майже 20 років оренди ТЕЦ цією доволі «дивною» компанією (склад засновників компанії вельми цікавий — це п'ять кіпрських офшорних компаній), яка має мільярдні обороти (при цьому, зареєстрована на київській квартирі й має статутний фонд всього 30 мільйонів гривень) — жодний депутат не поцікавився — а куди ділася інвестиційна складова, яка щорічно закладалась в тариф для чернігівців?

А це не багато не мало — майже півмільйона доларів щорічно (коли курс був 1:5)! Зрозуміло, з 2009 року — на третину менше. Але все-рівно доволі солідна сума! Вони витрачались куди завгодно — але точно не на модернізацію систем теплопостачання Чернігова! Тобто, йшли прямісінько у широкі кишені власників! Зауважу, що як вдало було обрано час для проведення цього брифінгу — коли міський голова поїхав у відрядження!

Ми його багато критикуємо, але єдине в чому йому не відмовиш — він прагне у всьому досконально розібратися! І доволі раціонально зважує всі ризики, пов’язані з розвитком міста. До чергової сесії є ще трохи часу. На нашу думку, такими коштами слід розпоряджатись місцевій владі! Є ще час створити комунальне підприємство (чи щось подібне), яке могло б взяти на себе цей кредитний тягар і нести за це повну відповідальність! Або укласти з «ТехНова» нову дуже жорстку угоду з величезними штрафними санкціями за будь-який крок «наліво» чи «направо»!  Нам вистачить кредиту «Водоканалу» — де гроші поділись?

Які й до сих пір не знайшли! При цьому вода (якість) стала значно гіршою й тарифи постійно зростають! Тому, заявляємо депутатському корпусу відверто й наперед — у зашморг ми (громада міста) добровільно не поліземо! Й будемо дуже серйозно боротися! Ми не жартуємо!
Автор: ГО «Спілка громад Сильна Чернігівщина», Олег СКВАРСЬКИЙ

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації