Система субсидій потребує змін

13:15, 01 липня 2016

Город.Сн

Утеплювати стіни, міняти вікна і двері порекомендував людям керівник ТОВ «Чернігівгаз Збут» Іван Луста. Адже за новими нормативними актами розмір субсидії для населення зменшується, пільги скасовано, а понаднормові куби доведеться оплачувати у розмірі 100%.З 1 травня 2016 року система нарахувань пільг та субсидій за спожитий природний газ зазнала суттєвих змін, але й досі в ТОВ «Чернігівгаз Збут» не отримали від відповідних інстанцій конкретних роз'яснень та рекомендацій стосовно механізмів перерахунків за новими нормативними документами.

Так, наприкінці квітня 2016 року Кабінет Міністрів України затвердив низку нових законодавчих актів, що регулюють питання нарахування компенсацій отримувачам пільг та субсидій. Постановою КМУ № 317 від 27.04.2016 р. при розрахунках пільгової компенсації та субсидії у разі використання природного газу для індивідуального опалення встановлено соціальну норму 5,5 кубів природного газу на 1 м. кв. опалювальної площі на місяць в опалювальний період замість 7 кубів. Керівництво ТОВ «Чернігівгаз Збут» переконане, це призведе до того, що соціально незабезпечені споживачі, які мають будинки з великою опалювальною площею, платитимуть за газ більше, а це загрожує зростанням несплати.

«Набули суттєвих змін як соціальні норми, так і норми споживчі, - каже директор ТОВ «Чернігівгаз Збут» Іван Луста. - Якщо раніше соціальна норма була 7 кубів газу на 1 кв. м., то сьогодні 5,5 куба. Цей показник застосовують для нарахування пільг і субсидій споживачам. І якщо людина, яка отримує компенсацію від держави, не впишеться в нові нормативи споживання, то відповідну різницю їй не відшкодовуватимуть, і споживачу доведеться або економити на опаленні, або оплатити решту газу за повною вартістю, яка і для опалювального періоду залишиться майже 6,9 грн. За нашими підрахунками, норма пільговиків на одну особу при комплексному споживанні газу в приватному будинку зменшиться на 57 кубів, а отримувачів субсидій при тих же умовах -майже на 87 кубометрів газу».

Платити все-таки доведеться

В Постанові №319 міститься ще одне нововведення - газопостачальник на підставі акту звіряння повинен повернути до держбюджету невикористані кошти субсидій. При цьому на рахунку споживача має залишитися сума, що становить еквівалент 100 кубометрів газу за ціною майже 6,9 грн за кубометр, що діє з 1 травня 2016 року. Через «суми невикористаної субсидії» споживачі, які не сплачували обов'язкову частку платежу, відповідно після повернення коштів автоматично стануть боржниками. Та навіть коли обов’язкова частка сплачувалась, також незрозуміло, будуть ці кошти враховані як економія споживання послуг або як оплата обов'язкового платежу.

«Сьогодні на рахунках багатьох споживачів газу зібралися чималі переплати. Особливо це стосується тих громадян, які добросовісно платили так званий обов’язковий платіж, - розповідає Іван Луста. - Та багато людей вже з середини опалювального сезону, побачивши у платіж-ках чималі суми переплати, перестали сплачувати обов’язковий платіж. Вже 1 липня ці кошти мають списатися з рахунків споживачів газу, але механізму повернення надлишкових коштів ще й досі немає. До того ж, людям, які не платили обов’язковий платіж, найвірогідніше, доведеться його сплатити».

Або субсидія, або пільга

У новій постанові поняття пільги взагалі зникло, і всім, хто отримує субсидію, надання пільг буде припинене автоматично. Адже тепер отримувачі субсидій втрачають право на одночасне нарахування компенсацій по пільгах на газ. Більше того, за словами пана Лусти, до переліку потрапили навіть ті пільговики, яким на неопалю-вальний період субсидію не нарахували, що фактично позбавило споживачів можливості отримати законно призначену пільгу.

«Ми вже відправили запит до управління соціального захисту населення, аби нам надали списки тих осіб, які мають право на нарахування пільг, - продовжує Іван Луста. - І тим людям, які потрапили в ці списки, ми вже припинили надавати пільги. Думаю, це правильний крок. Люди мають користуватися або пільгою, або субсидією. Та наша система субсидій недосконала і потребує змін».

Марія Пучинець, "Чернігівщина" №26 (583) від 30 червня 2016

Loading...

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації