Депутати Верховної Ради ухвалили Закон «Про мову»: що він передбачає (відео)

16:25, 25 квітня 2019

278 – «за»! Верховна Рада ухвалила законопроект "Про забезпечення функціонування української мови як державної". «Проти» були - фракція "Опозиційний блок" і група "Відродження". За голосуванням біля парламенту стежили люди, які прийшли підтримати законопроект. Як його ухвалювали, розкаже Тарас Себестянович.Так, із молебню починається ранок біля Верховної Ради. До відкриття засідання - півгодини, на площі – кілька сотень людей. Прийшли підтримати ухвалення Закону "Про мову".

Із собою люди принесли саморобні плакати: із закликами до депутатів прийти й проголосувати та прапори України. О 10-й – спікер Верховної Ради Андрій Парубій відкриває засідання. На трибуну виходить один із авторів законопроекту - народний депутат Микола Княжицький.

Микола Княжицький, народний депутат, голова Комітету з питань культури і духовності: «Ми справді знаходимося в історичному періоді. Немає держави, яка б удавалася, де б не було мови. Немає держави, яка була б успішною, не прийнявши Закон «Про мову». Поляки теж спілкувалися російською, німецькою - сьогодні говорять польською. Балтійські країни відновили свої мови! Успішно процвітають!»

На сьогоднішній ранок депутатам лишалося розглянути 17 правок до мовного закону. До другого читання їх подали понад дві тисячі. Є й противники ухвалення документа.

Вадим Новинський, народний депутат, голова фракції "Опозиційний блок": «Мовний закон, який пропонують проголосувати сьогодні, розколює Україну, а не об'єднує. Він закладає міну сповільненої дії і так у нестабільному українському суспільстві. Більш того, цей закон може ще більше поглибити прірву між різними частинами України».

За п’ятнадцять хвилин до одинадцятої нардепи завершують розгляд правок. Об 11-й - закон ухвалюють.

А так ухвалення мовного закону сприймають учасники акції на вулиці. Люди радіють.

Документ передбачає, - зокрема, вільне володіння українською мовою для президента, депутатів, суддів та державних службовців. Вона є обов’язковою - в судах, війську, органах влади. Чиновників, які на роботі не говорять державною мовою, штрафуватимуть.

Документ також регулює мову засобів масової інформації. Зокрема, на загальнонаціональних телеканалах українською має бути не меншеніж 90 відсотків програм. Державною мовою повинні виходити не менше від половини газет, журналів та книжок.

Дошкільна, середня, вища, а також позашкільна освіта, яку фінансує держава, повністю переходить на українську. Діти з національних меншин, матимуть право на навчання рідною мовою, але тільки в початкових класах і в садочках. Для захисту української буде запроваджено посаду омбудс-мена.

Закон не поширюється на приватне спілкування та релігійні обряди. Нагадуємо, рік тому попередній - закон про мову авторів Ківалова-Колісниченка ухвалений за часів Януковича, - Конституційний суд визнав таким, що не відоповідає нормам Основного закону. На думку суддів, Верховна Рада під час голосування за документ порушила процедури розгляду та ухвалення.

Підтримали закон усі депутати з Чернігівщини окрім депутата, обраного в 206-му окрузі, Максима Микитася. Він не голосував. «За» проголосували решта п’ять депутатів-мажоритарників: Сергій Березенко – 205 округ, Анатолій Євлахов - депутат в 207 виборчому окрузі, Валерій Давиденко – 208 округ, Олександр Кодола – 209 та Олег Дмитренко – 210 округ. Законопроект підтримали також всі інші парламентарії з Чернігівщини: Василь Амельченко, Олег Купрієнко, Анна Романова та Валерій Дубіль.

Такі результати поіменного голосування, оприлюднені на сайті Верховної Ради.

UA: Чернігів

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Loading...

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації