Чернігівський мандрівник Олександр Волощук розповів про життя українців у Південній Америці

23:47, 11 грудня 2018

Сьогодні у культурно-мистецькому центрі «Інтермеццо» відбулася зустріч з відомим чернігівським мандрівником, журналістом та письменником Олександром Волощуком, який поділився своїми враженнями від подорожі по Південній Америці і розповів як живуть там українські діаспори.Взагалі Олександр відвідав 55 різних країн світу, 1067 міст та за всі роки подорожувань подолав 355 тисяч кілометрів. Переважно пересувається автостопом. Зізнається, що йому подобається долати труднощі на своєму шляху, бувати в рідкісних, некурортних місцях і досягати таким чином деяких вершин для себе.

Крім цього Олександр є автором 8 книг, в яких йдеться про мандрівки країнами світу, а в одній з книг – про виїзди в якості фаната з улюбленими футбольними командами. Одна з важливих тем – це дослідження життя українців за межами України.Нещодавно Олександр повернувся з подорожі Південною Америкою, яка тривала майже 9 місяців переважно автостопом. Каже, що чудово «працює» автостоп в Парагваї, Болівії, Перу. В Чилі, Аргентині – середній рівень. В Бразилії, в зв’язку з великим рівнем злочинності тебе ніхто ніколи не підбере. Можуть хіба що дати трохи грошей ті їжі. Крім автостопом він подорожує й пішки. Тут своїм ходом за ці 9 місяців він подолав 1140 кілометрів.

Саме про свої враження від подорожі, і зокрема про життя українських діаспор від 3-го до 6-го поколінь в кожній з шести країн Південної Америки (Аргентина, Парагвай, Болівія. Чилі, Бразилія, Перу) він захоплено розповідав людям, колегам-журналістам, які прийшли сьогодні на зустріч. А своєму другу Вадиму Балинському, який колись запропонував Олександру побувати в Південній Америці, навіть подарував справжній парагвайський прапор.

Свою розповідь про життя українців в Південній Америці Олександр почав з того, що вони взагалі живуть там непогано. Важко було тим, хто найпершими приїхав в ці країни у кінці XIX та першій половині XX століття.Тоді люди приїхали на неосвоєні землі, їм доводилося вирубувати та випалювати ліси, щоб почати займатися сільським господарством, домашнім тваринництвом та за це жити. Зараз такі покоління українців у Бразилії і Парагваї живуть дуже добре.

Найбільше, а саме близько 500 тисяч українців проживає в Бразилії. Приблизно 200 тисяч живе в Аргентині, десь 8 тисяч – в Парагваї. Найменша кількість українців, всього лише 400 чоловік – в Чилі.

Отже, ось що розповів Олександр про особливості кожної з країн, де йому пощастило побувати, про зустріч з етноукраїнцями і корінним населенням, і що справило на нього особливе враження.Почав свою подорож Олександр, прилетівши з Києва до Рима, а з Риму до аргентинської столиці міста Буенос-Айрес 28 лютого цього року, де пробув 2 місяці. Потім ще 2 місяці - у Парагваї, за ним – мандрував невеликою частиною Бразилії, через увесь Парагвай доїхав до кордону Болівії, захватив маленький шматок південного Перу, після чого, 3 місяці перебував в Чилі - з півночі до найпівденнішої точки – Магеланової Протоки. Після чого через аргентинську Патагонію повернувся до Буенос-Айресу і літаком – додому.На фото: Магеланова Протока, кінець Світу

Аргентина
- Звичайно вразив перепад температури. В Чернігові, а потім в Києві, коли я вилітав був снігопад, а через 30 годин Буенос-Айрес мене зустрів спекою+35. Два місяці я прожив в так званому «Домі для всіх» в центрі столиці, де кожен день на одному кінці площі проходили якісь мітинги, демонстрації та поєднувалися водночас з музикою, веселощами, барабанами, асадо (аналог наших шашликів) на іншій стороні. В Буенос-Айресі є кілька українських громад, які займаються культурною роботою (ансамблі, капели бандуристів). До 1991 року метою української діаспори в Аргентині було отримання Україною незалежності. Коли ми отримали цю незалежність, діаспора якось заспокоїлася і перестала себе проявляти.Коли Кучма в свій час домовився з тодішнім президентом про можливість еміграції українців до Аргентини, то ця країна їх приймала, але нічим не забезпечувала – ні роботою, ні житлом. І кілька сотень людей з Києва, Миколаєва приїхало фактично на голе місце. Саме тоді нашим емігрантам дуже допомогла католицька церква. Але багато українців переїхало до інших європейських країн. Я зустрівся в Аргентині з близько десятком українців четвертої хвилі – жоден не був задоволений своїм життям. Віддав шану Євгену Онацькому – видатному вченому, державнику, який похований саме у місті Буенос-Айрес.

Парагвай
- Треба зазначити, що саме парагвайські співвітчизники, які займаються з покоління у покоління сільським господарством, живуть краще за усіх. Нашим корінним українцям-селянам таке життя навіть і не снилося.Саме тут мені довелося зустрітися з почесним консулом України в Парагваї з 2002 року - Андрієм Троцюком. Він - успішний промисловець і найвпливовіший серед парагвайських українців. Завдяки йому було скасовано візовий режим між Україною та Парагваєм. Народився він у Парагваї, але його діди і батьки прибули на цю червону землю з Волині у 1938 році. Дитинство Андрія не було легким. Він згадував, як ходив босоніж, бережучи взуття для свят. Але, незважаючи на життєві складнощі, батьки виховали в Андрієві та інших дітях (у нього є молодші брат і сестра) працьовитість і чесність. Після навчання в Буенос-Айресі та Асунсьоні він повернувся до рідного департаменту Ітапуа, і з часом створив велику агропромислову фірму та кілька торгівельних компаній. Будучи мільярдером, він виховував свого сина так, що той в 15 років працював вантажником, бо він мав знати як заробляються гроші.Знаходячись за 12 тисяч кілометрів від землі своїх предків, Андрій не забуває про те, що він - українець, і підтримує розвиток української культури в Парагваї. Я вкотре переконався, що українці, куди б їх не закинула доля, завжди стануть вправними господарями. Консула застати в робочому кабінеті або в офісі дуже важко. Але мені пощастило, що він знайшов час для зустрічі з мандрівним журналістом з України.

Бразилія
- В Бразилії я був тільки в одному Департаменті, тобто штаті Парана. Саме там живе найбільша кількість українців – близько півмільйона нащадків тих, хто переселився туди в кінці ХІХ - на початку ХХ століття. Переселення відбулося переважно з Галичини, з території нинішніх Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської областей. Там я помітив, що люде об’єднує римсько-католицька церква. Служба йде українською мовою, і лише частково – португальською. В місті, заснованому українцями – Прудентополіс – проживає 70% складають етнічні українці. В місті 3 українські церкви, і є навіть українська газета «Праця», яка випускається 2 рази на тиждень. Я побував на недільній службі в головному храмі. Прийшло майже 300 чоловік.
Я нажаль пробув там мало, але встиг поспілкуватися та зрозуміти, що в цій країні серед українців теж є чимало людей, які змогли стати досить заможними та живуть дуже добре. Дорослі 5, 6, 7-го поколінь поза межами церкви мало спілкуються українською мовою, тому діти практично не говорять мовою предків.

Болівія
- Болівію спочатку я планував як транзитну країну – не дивитись, а просто проїхати через неї. Але коли я в’їхав до Болівії та провів там декілька днів, то зрозумів, що це дуже красива та незвична країна, і залишився на цілий місяць. Дуже вразила саме природа – болівійські гори, найбільший в світі солончак Уюні площею 10 588 км2. Також особливістю Болівії є місцеве населення – індіанці, які одягаються тільки у свій національний кольоровий одяг. Мені довелося побувати в надзвичайному місті Ла-Пас, збудованому на березі однойменної річки в кратері згаслого кілька мільйонів років тому вулкана на висоті 3600 м над рівнем моря.Але українців, тим більше громад в Болівії нема. Є трохи старовірів, які емігрували з тодішньої російської імперії.
Ще хочу розказати про дуже цікаву дорогу, якою я пройшов. Вона називається «Каміно-де-ла-Муерте», що означає Дорога Смерті. Є одним з маршрутів, що сполучають столицю Ла-Пас з містом Коруйко. Дорога дуже небезпечна з великою кількістю хрестів, але дуже красива. Загальна довжина маршруту — 28 кілометрів. На більшій частині дороги її ширина складає приблизно 3,2 метри, що дозволяє проїзд лише одному транспортному засобу.

Перу
- Перу я теж запланував як транзитну країну. Я чудово розумів, що Перу надзвичайно цікаве. Для багатьох людей Південна Америка в плані якихось пам’яток архітектури і культури асоціюється саме з Перу, особливо з містом цивілізації інків - Мачу-Пікчу. Але в мене просто не будо часу, і я провів там тільки 7 днів. Побував на острові Сонця та озері Тітікака.

Чилі
- Наприкінці серпня я в’їхав до Чилі і провів там 3 місяці. Це унікальна країна за своєю географією, яка має протяжність від півночі до півдня 5000 кілометрів. В Чилі я пройшов ділянку 37-ї паралелі від Тихого Океану до кордону з Аргентиною (270 км). Майже всі пам’ятають роман Жюля Верна «Діти капітана Гранта». Через те, що територія належить до Тихоокеанського вогняного кола, тут багато вулканів та часті землетруси. Черговий великий землетрус очікується у 2035 році.На фото: у патагонському лісі

Туристів найбільше приваблюють столиця Сантьяго, яка оточена горами й гірськолижними курортами, найпосушливіша пустеля світу Атакама, регіон Патагонія, пересічений фіордами і каналами. Також, в Чилі сотні островів, в тому числі - відомий на весь світ острів Пасхи, місце стародавніх кам'яних статуй моаї.У кінці вересня найголовнішою подією для мене стала зустріч з українською громадою, яка відбулася в місті Сантьяго, Дипломатичній місії України в Чилі - молодій установі, котра діє трохи більш ніж півроку. На зустріч завітало близько двох десятків чилійських українців, щоб послухати мою розповідь про подорожі та різні цікаві місця планети Земля. Слухачів могло б бути більше, але саме в цей день і в цей час у Сантьяго проходили напівфінальні поєдинки чемпіонату світу з карате, в якому досить успішно виступають українські спортсмени. Тож багато хто із запрошених надав перевагу вболіванню за своїх.На фото: в Дипломатичній місії України в Чилі з її керівником Віталієм Цимбалюком та співробітницею місії Ганною Черевко

Дуже радісно було бачити на цій зустрічі Валентина Зозулю, з яким колись давно ми разом грали в футбол у Чернігові. 25 років пройшло від того часу, і ми й гадки не мали, що колись зустрінемося на протилежному кінці земної кулі.
Також на третій день перебування у Сантьяго я відвідав Меморіальний музей, присвячений важким рокам військово-політичної диктатури. А ще відвідав величний кафедральний собор Сантьяго і прогулявся по пішохідних вулицях центру міста.

Також в Чилі живе онук відомого чернігівського письменника Олекси Десняка – Олексій Руденко-Десняк. Нажаль мені не довелося з ним зустрітися особисто, але ми спілкуємося по телефону і Інтернету. Він дуже цікава та розумна людина, можна сказати «ходяча енциклопедія» - таке враження, що він знає все.

Ще хочу додати, що чилійські чоловіки дуже люблять українських жінок та вважають їх найкрасивішими у світі, про ще просили передати, коли дізналися, що я з України. Близько половини українок, з якими я спілкувався, які заміжні за чилійцями, мають дітей та живуть там багато років, розповіли, що познайомилися з майбутніми чоловіками в Інтернеті.

Gorod.cn.ua

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації