Чепурний порадив чернігівцям не поширювати свої психологічні проблеми на декомунізацію

17:45, 25 квітня 2016

В Чернігові
Василь Чепурний

Радник голови обласної державної адміністрації з питань декомунізації Василь Чепурний. Фото: Мар'яна Харді

Процес декомунізації в Чернігові завершений на 70%, але перейменування вулиць у Чернігові постійно критикують «російські агенти», «люди з радянським мисленням» та «люди з психологічними проблемами». На цьому наполягає радник голови обласної державної адміністрації з питань декомунізації Василь Чепурний.

Про це він розповів у рамках звіту щодо декомунізації в приміщенні чернігівської «Просвіти» минулого тижня.

Чепурний переконаний, що основними критиками декомунізації стали не комуністи, а ті люди, яких він звик називати «своїми». Наприклад, одна «просвітянка» була незгодна з перейменуванням вулиці, яка названа на честь газети «Правда», завдяки якій в радянські часи велася пропаганда.

Пізніше ця жінка запропонувала перейменувати вулицю на честь радянського письменника. Василь Чепурний, у свою чергу, дивується: «Навіщо нам радянські назви, якщо Україна також має своїх героїв?».

Чепурний також обурюється назвами вулиць, що присвячені людям, які були причетні до масових вбивств українців. «Корюківка горіла три дні, а Коротков зі своїми партизанами стояв у лісі поруч та не втручався. Навіщо нам вулиця його імені?», - питає Чепурний.

Сьогодні значній частині чернігівців не подобається нові назви вулиць. Проте, Чепурний запевняє, що майже всі вони виправдані, натомість погодився лише з однією назвою вулиці, яку можна перейменувати – вул. Антонова-Овсієнко, яку назвали вул. Успенська, хоча вона має історичну назву вул. Південна. «Пропустили», - каже Чепурний.

В Чернігові Декомунізація проведена без громадських обговорень та в стислий термін, бо в цьому винна попередня каденція міської влади. Принаймні в цьому впевнений Чепурний.

Закон про декомунізацію мав розглядати ще Соколов, який включив до складу комісії комуніста та НКВДіста. Вони вирішили назвати 15 вулиць іменами радянських «героїв», але коли прийшов час повернути старі вулиці, то вони не прийняли рішення. Саме тому нова влада мала провести декомунізацію дуже швидко. Але я дякую старій владі, що вони не перейменували вулиці на свій лад.

розповідає Чепурний.

Під час перейменування вулиць «декомунізатори» мали декілька принципів

По-перше, комісія істориків, краєзнавців та археологів перейменувала ті вулиці, що названі на честь радянських, а не українських героїв. Зумовлено це тим, що в радянські часи на честь українських діячів вулиці називали рідко, частіше це були маленькі провулки. «Наприклад, вул. Гринченка веде до болота» – запевняє Василь Чепурний. До того ж деякі радянські «герої» були ярими противниками усього українського. По-друге, ряд вулиць довелося адаптувати у відповідності до українського правопису.

За словами Чепурного, під час відбору нових назв комісія з перейменування вулиць мала «залізні правила». Зокрема, члени комісії були проти повернення історичних назв на честь царів. Іншим критерієм відбору назви стала так би мовити «місцева специфіка», тобто обиралися імена видатних людей, які мають відношення не лише до України, а й до Чернігова зокрема.

Казала нам одна жіночка: «Поверніть нам вул. Стахановців – це наша молодість». Я кажу, що молодість повернути можемо, а Стахановців – ні. Ще людям не подобається як звучить вул. Небаби та Всіхсвятська. У Ніжині така назва є, там вимовляють, а в Чернігові ніжні язики!? Мені люди також казали, що Самоквасова не знають, а його прізвище викликає аналогію зі словом «квасіть», тобто бути «алкоголіком». Але свої психологічні проблеми не треба поширювати на перейменування вулиць. Самоквасов розкопав Чорну могилу. Кажуть, що він все вивіз до Росії! А куди він мав вивезти, якщо він громадянин Російської імперії. Лише ті люди, що не живуть Україною, можуть бути проти назви вулиці Холодний Яр – це історична назва.

вважає Василь Чепурний.

Попити каву в чернігівській «Просвіті» прийшли переважно однодумці декомунізації, тож великого спротиву Чепурний не почув. Проте, одна жінка висловила своє незадоволення щодо перейменування вул. Менжинського на вул. Яцівська. «Нам неприємно жити на вулиці, яка викликає асоціації з кладовищем Яцево. Назвіть нашу вулицю Привітна, більшість жителів згідні», - сказала жінка. Натомість Чепурний відповів, що вулиця із назвою Привітна теж звучить смішно, бо вона веде до кладовища. Після цього жінка встала та пішла.

Втім, Чепурний задоволений, що чернігівців «мовчать» про перейменування вулиць на честь Мазепи, Чорновола, Міхновського. На його думку це символізує, що суспільство виросло та вже має виразну ідентичність.

Загалом ця дискусія тривала доволі довго. Просвітяни та інші чернігівські активісти обговорили безліч проблемних питань, на які поки що відповіді немає, тож Редакція сайту ProCn буде продовжувати відслідковувати зміни, які відбуваються в процесі перейменування вулиць у Чернігові.

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації