Які зміни в отриманні субсидій чекають на Чернігівців в цьому році?

Олег Русин

В Кабінеті Міністрів приготували «сюрприз», переглянувши соціальний норматив споживання природного газу для індивідуального опалення. Зрозуміло, що це також вплине на розмір субсидій.

Населення області, як і всієї України, дуже непокоїть, якими будуть субсидії у 2017 році, адже мінімальна заробітна плата з 1 січня збільшилася вдвічі. А також - чи змінилися умови, за якими надають соціальну допомогу? Відповісти на ці та інші запитання «Деснянка» попросила директора Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Олега Русіна.- Питання субсидій непокоїть сьогодні багатьох, адже лише на Чернігівщині пільгами користуються 247 627 домогосподарств. Зазначу, що нинішні субсидії нараховано до кінця опалювального сезону, тобто до 1 травня, їх сума залежить від доходів за 2016 рік. І ніяких перерахувань не буде. Але в подальшому збільшення мінімалки призведе до перегляду соціальної допомоги.

- Чому?

- Коли соцслужби надають субсидію, то розраховують обов’язковий платіж для сім’ї. Незалежно від того, скільки використано ресурсів (у межах соціальної норми), доведеться щомісяця платити фіксовану суму. Її розраховують за такою формулою: дохід на одного члена сім’ї ділять на базовий коефіцієнт 2 і прожитковий мінімум, одержаний результат множать на 15%.

Наприклад, загальний дохід сім’ї з чотирьох осіб (батько й мати з мінімальними зарплатами і дві дитини) - 3200 гривень, по 800 гривень на кожного. Згідно із зазначеною вище формулою сума обов’язкового платежу становить: 800/1544/2x15% = 3,8% від загального доходу, тобто за комуналку сім’я віддасть 121,6 гривні. Після зростання мінімалки ця ж сім’я з двома мінімальними зарплатами на чотирьох заплатить за комуналку 492,8 гривні, тобто на 371,2 гривні більше.

Але не треба робити з цього трагедії. Відповідально кажу: розмір субсидії на 2018 рік залежатиме від доходів за нинішній рік та мінімальної зарплати, яку планують ще збільшити. Так що турбуватися заздалегідь не варто, адже зміни в законодавстві спрямовані на соціальний захист громадян.

- Але в Кабінеті Міністрів приготували «сюрприз», переглянувши соціальний норматив споживання природного газу для індивідуального опалення. Зрозуміло, що це також вплине на розмір субсидій.

- Так, починаючи з 1 травня 2017 року, місячний норматив буде знижено з 5,5 куб. м газу на 1 кв. м до 5 куб. м в опалювальний період.

Крім того, переглянуто соціальні нормативи використання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) для абонентів, чиє житло обладнано будинковими та/або квартирними приладами обліку - з 0,0548 до 0,0431 Гкал на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період.

Що стосується електричної енергії для індивідуального опалення, то норматив знижено з 65 кВт год до 51 кВт год на 1 кв. метр опалювальної площі на місяць в опалювальний період.

Але зазначу, відповідне рішення не передбачає перерахунку нинішніх розмірів субсидій, оскільки такі нормативи почнуть діяти з 1 травня цього року.

- Нормативи - нормативами, а ціни на енергоносії планують збільшити. Це також непокоїть населення.

- Нинішнього опалювального сезону людям немає підстав для хвилювання, адже перерахунки субсидій проводяться в автоматичному режимі. Однак це додає нам певного клопоту та збільшує навантаження, бо ми не маємо можливості робити ці нові розрахунки щодня.- Жителів області хвилює, що зміни відбуваються мало не щороку, це породжує чимало міфів та пліток...

- Цьогоріч нашій області для субсидій уже виділено 1 млрд 282 млн грн. Однак є категорія громадян, які виступають проти надання таких соціальних допомог і нарікають, що все погано, все пропало і розповідають усілякі «страшилки». Тому вкотре наголошую: субсидія - це безповоротна державна допомога. Якщо ви вирішите продати квартиру, будинок або оформити спадок на свою нерухомість, це не перешкодить отриманню субсидії. Наявність будь-якого майна, зокрема квартири, автів-ки, трактора, корови, земельних паїв тощо не впливає на право отримання субсидії. Підчас розрахунку допомоги враховується дохід, який приносить це майно. Якщо, приміром, пай не здають в оренду, то й доходу немає.

- Чи впливає заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг на оформлення субсидії?

- Ні, якщо людина вперше звернулася по допомогу. Але якщо вона має субсидію і допускає заборгованість зі сплати комунальних платежів, то дозволено зупинити пільгові нарахування.

- А якщо громадянин має депозити в банках?

- Ці доходи, як і купівля валюти, не входять до переліку критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в наданні субсидії.

- А ось така ситуація: здорові молоді люди працездатного віку, які не навчаються, не перебувають на військовій службі, не працюють, доходів не декларують, але на якісь кошти живуть і виховують дітей, скажімо, допомагають багаті родичі. Чи можуть вони розраховувати на субсидію?

- Так, але в такому разі їм буде враховано умовний дохід, що становить два прожиткові мінімуми для працездатної особи: від 1 травня 2016 року - 2900 гривень.

- Сільські жителі, які не мають централізованого теплопостачання, нарікають, що їм вчасно не повертають кошти на придбання палива.

- Справді, є затримка з фінансуванням цієї послуги через певні бюджетні проблеми. Але якщо кошти споживачу нараховано, вони будуть виплачені щойно держава профінансує цю статтю витрат.

- 80-річний пенсіонер із Чернігова Євген Семенов запитує, чи вплине продаж дачі, яку він уже не в силах обробляти, на надання субсидії?

- Якщо продаж оформлено офіційно, податкова інспекція кваліфікує це як дохід громадянина. Тому раджу звернутися до Управління соціального захисту, щоб у подальшому не виникало проблем із поверненням коштів чи перерахунком допомоги. Потрібно в місячний термін повідомляти Управління соцза-хисту про зміни, які впливають на призначення чи перерахунок субсидії.

- Нині в Уряді активно обговорюють можливість запровадження монетизації- видавати субсидію «живими» грошима.

- У Кабміні впевнені: якщо гроші на субсидії українці отримуватимуть на руки, з’явиться стимул для економії. Нині «зекономлені» кошти переходять на наступний місяць. Уряд розглядає дві моделі монетизації. Перша - платити гроші надавачам житлово-комунальних послуг, які потім компенсуватимуть субсидії. Друга - перераховувати гроші, виділені на субсидії, безпосередньо споживачам. Але коли почнуть діяти ці новації - невідомо, адже потрібні відповідні нормативні акти.

- На рахунках деяких споживачів накопичилися чималі суми невикористаних субсидій за централізоване опалення та газ. Яким чином буде проведено перерахунок зазначених коштів?

- Деякі споживачі «вийшли» на нуль, а деякі зекономили до десяти тисяч гривень. Уряд залишкові суми переніс до бюджету, залишивши на цей опалювальний сезон пільгові 100 куб. м газу та 150 кВт год. У випадку, коли на особовому рахунку різниця від’ємна, розрахунок невикористаної субсидії не проводиться.

Більш детальніше про це можна дізнатися в Управлінні соціального захисту, ознайомившись із постановою Кабінету Міністрів №534 «Деякі питання надання субсидій для відшкодування витрат на оплату послуг з централізованого опалення (теплопостачання) та послуг з газо-, електропостачання для індивідуального опалення».

- А що побажаєте читачам «Деснянки»?

- Насамперед, зичу всім миру в душі, в родині, в Україні. А ще скажу, що всі ми маємо працювати на єдиний результат -зробити нашу державу процвітаючою і заможною.

Сергій Гайдук, "Деснянка" №8 (641) від 23 лютого 2017

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації