Чернігівці масово їдуть на роботу за кордон

14:15, 17 лютого 2017

 В Чернігові Цікаве
робота за кордоном

Влада каже, що це не так. Але наші журналісти виявили, що діється і як насправді. І хто, як і навіщо відправляє людей на роботу за кордон

Знищена економіка, постійне зростання тарифів, цін на найнеобхідніше, знецінення національної валюти, а також масове закриття підприємств - це тільки мала частина результату проведення реформ в Україні протягом останніх трьох років. Як наслідок відсутність роботи і перспектив, особливо в таких регіонах як Чернігівська область, яка і так вже більше 10 років переживає не найкращі часи соціально-економічного становища. 

Чернігів вже не рятує навіть звичний шопінг-туризм з Білорусі. Як підсумок - тисячі людей, які ще не давно були підприємцями також поповнили ряди безробітних. А їх сім'ї - ряди малозабезпечених громадян. 

І хоча представники влади всіляко намагаються переконати громадян, що причин для побоювання немає, але нові платіжки за комунальні послуги, і брак коштів для існування змушують все більше чернігівців замислюватися над питаннями: «Що робити», «Як вижити». 

Відповіді на свої питання поки знайшли не всі, але збільшення проблем фінансової сфери в Чернігівській області змушує все більшу кількість чернігівців шукати роботу за кордоном. Незважаючи на те, що зарплата працюючих за кордоном чернігівців набагато нижча, ніж у місцевих жителів, а умови роботи і життя часто не відповідають навіть тим, до яких звикли українці, для більшості трудових мігрантів це майже не єдина можливість забезпечити себе і свою сім'ю, оплатити комуналку і розрахуватися з боргами.

Дві третини українців (65%) хочуть виїхати з країни. Це максимальний показник з початку АТО, причому з вересня 2015 року, коли обстановка на сході більш-менш стабілізувалася, число людей, однозначно бажаючих покинути Україну, зросла на 7%.

Такими є результати опитування, проведеного агентством TNS. 

Сезонність.

На збільшення кількості бажаючих знайти роботу за кордоном впливають не тільки особисті фінансові проблеми, але і сезонність. Наближається весна. А з приходом весни в Україні зазвичай починається нова хвиля щорічного сезонного заробітчанства: чернігівці починають активно шукати відкриті вакансії за кордоном, щоб встигнути влаштуватися на добре оплачувану сезонну роботу.

Чернігівців найбільше цікавить тимчасове працевлаштування в Європі та в теплих країнах. Зокрема, за даними кадрового порталу RabotaUa, зараз сезонні заробітчани можуть знайти роботу в таких країнах як: Польща, ОАЕ, Німеччина, Литва, Чехія, Франція, Ізраїль, Китай, Канада і Фінляндія. У цих країнах на літній час найчастіше шукають збирачів грибів, ягід, овочів, цитрусових, а також відкриваються вакансії для будівельників, електриків, промислових альпіністів, електрогазозварників, перукарів, аніматорів і вожатих в дитячі табори.

Найактивніше сезонну роботу в розвинених країнах чернігівці шукають у віці 25-30 років. Такий вік найбільш затребуваний і у роботодавців, адже саме в цьому віці рішення про поїздку на заробітки за кордон вже приймається цілком усвідомлено. Молоді люди прекрасно усвідомлюють, що праця буде швидше за все ненормованою, іноді в нелегких умовах, тобто, буває, по кілька годин на сонці або під дощем, а проживання, може виявитися мінімально зручним. 

Роботодавці шукають і сезонних працівників більш старшого віку - від 40-50 років. Однією з умов найму є гарне здоров'я, іноді навіть міцна статура, і стійкість до фізичних навантажень. Їх активно наймають на сільськогосподарські роботи (наприклад, збір ягід), будівельниками і нянями. У цьому віці люди, як правило, більш посидющі, терплячі - і повністю підходять під перераховані вище вакансії. 

Чи потрібні фахівці?

Ця категорія громадян, найчастіше, менш рухлива, і більш схильна до тязі до осілості і комфорту. 
З іншого боку «працівники розумової праці» більш затребувані на високооплачуваних вакансіях. Їм набагато легше знайти роботу на пряму, без посередників.

І не дивлячись на звички будувати затишок в одному, обраному, місці - кількість бажаючих виїхати за кордон на початку 2017 року наблизилося до 80% від загальної кількості фахівців.

Виїхати хоче 80% претендентів середньої та вищої ланки. При цьому половина з них (41%) називали в якості причин напружену політичну ситуацію, бажання забезпечити своїм дітям стабільне майбутнє, а також маленькі зарплати в Україні. В цьому році, швидше за все, відтік фахівців з України продовжиться.

За даними дослідження HeadHunter

Найпростіший і найдієвіший спосіб емігрувати - отримати роботу безпосередньо від роботодавця. Але обійтися без послуг посередника можуть дозволити собі тільки працівники розумової праці. Рейтинг вакансій в цьому напрямку очолюють IT-фахівці, маркетологи, рекламісти, бізнес-аналітики, кваліфіковані будівельники та інженери.

На відміну від різноробочих і заробітчан фахівці їдуть не за тимчасовим заробітком. І якщо спочатку фахівець шукає тимчасову роботу, то з часом він намагається залишитися працювати на сталості з можливістю залишитися в новій країні проживання на ПМП.

У більшості країн для офіційного оформлення роботодавцю необхідно надати до Міністерства праці документи, в яких йдеться про те, що ваша посада пропонувалася вітчизняним претендентам, але вони, в силу якихось причин, відмовилися на вашу користь.

Щоб зацікавити іноземного роботодавця, недостатньо просто бути гарним хлопцем. Потрібно мати значний досвід роботи в свій сфері, досконало говорити англійською, і мати позитивні рекомендації з попередніх місць роботи. Якщо таких немає, варто подбати про це заздалегідь. Головна умова еміграції - робоча віза, підставою для отримання якої служить JOB OFFER - документ, який підтверджує, що цього фахівця чекають в конкретній організації.

Чи всі поїдуть?

В принципі бажання виїхати за кордон завжди виявляють близько 20% всього населення України, свідчить моніторинг УІСД. Але цей показник різниться в залежності від регіону і безпосередньо місця проживання. Більш високий показник на урбанізованих територіях, де вище рівень безробіття, де населення більш мобільно.

Найвища питома вага тих, хто розглядає країни Європейського Союзу як місце для роботи і постійного проживання, в західних і північних областях. Це можна пояснити географічною близькістю до країн ЄС. Це підтверджують і дані Державної міграційної служби.

На другому місці йде центральний регіон країни. Тоді як найнижчі настрої на виїзд за кордон у жителів підконтрольних територій Донбасу.

Мобільна частина населення звідти вже і так виїхала. Зараз там структура населення така, що залишилось багато людей похилого віку, дітей, у кого невисокий потенціал мобільності

говорить експерт.

Разом з тим потрібно розуміти, що далеко не всі бажаючі змінити Україну на іншу країну це роблять. "Хтось збирає тільки інформацію про те, куди можна поїхати, хтось спілкується з тими, хто вже повернувся з-за кордону. Але лише 5% взялися вивчати іноземні мови. Це чіткий показник реальності настроїв. Близько 4% збирають гроші, щоб вирушити в поїздку ", - зазначила Балакірєва.

Гроші.

Девальвація нацвалюти спровокувала зростання інтересу українців до працевлаштування за кордоном, кажуть експерти, адже зараз в регіонах нашої країни можна заробити лише 1500-2500 грн ($ 55-95). "У той же час вожатий дитячого табору в Словаччині може розраховувати на $ 200, збирач печериць в Польщі - на $ 500, а перукар в Дубай - на $ 700 щомісячного доходу. Це означає, що півроку гастарбайтерства на чужині дозволяє в підсумку забезпечити на батьківщині до року комфортної життя", - роз'яснює мотивацію заробітчан контент-експерт Тетяна Пашкіна.

Середній заробіток чернігівчан за кордоном становить від $ 432 в Білорусі і до $ 1798 в Німеччині.


Які Агентства з пошуку роботи є в Чернігові?

Останнього року в Чернігові масово почали відкриватися агентства з працевлаштування за кордоном.

Гучні назви, красиві вивіски, реклама на кожному кроці, часом навіть поради знайомих - все це повинно викликати довіру і залучати чернігівців звертатися в такі агентства.

З іншого боку, чутки про те, що агентства беруть гроші, а візу не відкривають. Що гроші беруть, а працівник вже через тиждень втрачає роботу і приїжджає назад додому і інші викликають масове недовіру агентствам. А рекламні рішення тільки погіршують ці думки.

Які ж агентства існують в Чернігові? Чи легальна їх діяльність? За що ми платимо? І як правильно вибрати агентство з працевлаштування за кордоном?

Спробуємо розібратися.

На даний момент в Чернігові існує три види посередників, які «відправляють» працювати за кордон:

  1. Нелегальні представники великих українських компаній - реселери.

Агентство - перепродає послуги більшого агентства.

Реклама в транспорті, газеті приводить Вас в велику офісну будівлю, де ви насилу знаходите не велику кімнатку, часом, без вивіски. Де за двома-трьома столами з комп'ютерами сидить кілька менеджерів. На стінах висять фотографії, карти і прапори різних країн. І ви не відразу можете зрозуміти чи правильно зайшли, може Ви потрапили в туристичне агентство?

Насправді такі агентства працюють за тією ж системою, що й туристичні. У місті-мільйоннику знаходиться компанія з працевлаштування, яка кілька разів на день розсилає своїм агентствам-продавцям актуальні пропозиції. Часом в розсилку потрапляють лише залишки, тобто не найпривабливіші вакансії. За цими пропозиціями менеджери і підбирають працівників, отримуючи за кожного працівника невеликий гонорар. 

Саме про такі агентства кажуть, що вони не несуть ні за що відповідальність, але гроші з претендента на роботу вимагають вперед, деколи заробляючи ще й на націнці до справжньої ціни послуг великого агентства.

  1. Агенти з працевлаштування - посередники.

Агенти - це посередники між претендентом на роботу і агентствами-посередниками.

Їх робота будується за системою мережевого маркетингу – як єйвон з гербалайфом.

Великі компанії найчастіше не використовують дану систему для роботи, але місцеві реселери віддають перевагу саме таким способам пошуку «клієнтів».

Агенти зазвичай знімають невеликі кімнатки для офісу або працюють удома. Найчастіше агенти з працевлаштування займаються відразу декількома видами бізнесу в тому числі і продажем косметики, БАДів і навіть страховим бізнесом. Отримуючи з кожного знайденого клієнта невелику фіксовану винагороду.

За нашими даними в Чернігові ця винагорода становить від 300 до 500 грн з працівника, що поїхав за кордон. 

  1. Дрібні регіональні агентства.

Такі агентства гарні тим, що шукають вакансії під побажання здобувача роботи, на відміну від вищевказаних продавців готових пропозицій. Намагаються нести відповідальність за кожного клієнта. Оплату можуть брати як вперед, частково, так і за успішне працевлаштування.


Як зробити Вибір? 

І хоча кожне агентство і агент може показувати яскраві сертифікати (ксерокопії), і називати себе найофіційними і найпрямими представниками «Голландської HR компанії». І навіть Ваші знайомі можуть розповідати історію успіху «сестри чоловіка кращої подруги, яка виїхала до Польщі чи Італії» саме завдяки цим гарним хлопцям - варто бути обережним у співпраці з Чернігівськими посередниками.

Бо найчастіше вся відповідальність за Ваш подальший шлях залишається на етапі відкриття візи, а часом навіть на етапі взятих з Вас грошей за майбутню поїздку. 

І ми ще не згадували про:

  1. Відсутність ліцензії Мінсоцполітики
  2. Оплату за консультацію замість наданої послуги.
  3. Відкриття візи через посередників.
  4. Відсутність юридично правильного трудового контракту.
  5. І багато чого іншого ...

Як ми бачимо більшість варіантів агентств з працевлаштування, які на сьогоднішній день працюють в Чернігові та області не зовсім відповідають потребам тих - хто шукає роботу. Швидше вони заточені під масовий збір коштів і мінімум відповідальності за свої дії.

Така ситуація спостерігається в усіх регіонах України. Представники влади нарешті звернули увагу на цю проблему, але замість конструктивних дій щодо поліпшення становища, вони ввели додаткове оподаткування для працюючих за кордоном. І це ще більше штовхає ринок праці в тінь, як наслідок самі працівники намагаються приховати свої заробітки за кордоном, підставляючи себе під ризик бути обдуреними.

З огляду на все вищевикладене можна зробити висновок, що Чернігову не вистачає хоча б одного гравця ринку працевлаштування - агентства, яке працювало б повністю легально, мало б всі дозволи, надавало сервіс послуг, і повністю відповідало б міжнародним критеріям. Гравця, який поламав би наш містечковий ринок праці, і змусив би інших посередників підлаштовуватися під високі критерії роботи, задані легальним агентством. 

А здобувачам роботи, і бажаючим поїхати працювати за кордон в майбутньому залишається тільки чекати появи такого агентства або на свій страх і ризик користуватися послугами місцевих ділків.

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації