Чернігів має унікальний шанс відновити теплові мережі без жодних витрат з міського бюджету

09:00, 25 листопада 2016

В Чернігові
тепломережі чернігова

На сьогодні зношеність тепломереж в Чернігові складає близько 80%. Велика частина теплопроводів будувалась ще в 1950-х роках. В половини мереж термін експлуатації вже минув, а ще 20% ось-ось перетнуть цю межу.

Суспільно-політична ситуація в Україні настільки хитка, що будь-яка необережна дія чи вислів політика можуть призвести до не прогнозованих суспільно значущих наслідків. Ще гірше, коли ці дестабілізуючі рухи не просто необережні, а заздалегідь зрежисовані. І всі свіжі акції протесту (за долар по 8, за повернення вкладів, проти високих тарифів, тощо) яскраво демонструють, що бажаючих висловити своє невдоволення тими чи іншими діями влади знайти нескладно. А якщо не знайти – то найняти. І якщо те, що відбувається на загальноукраїнському рівні, можуть, завдяки телебаченню, спостерігати всі, то регіональні ініціативи і спротив (щирий чи проплачений) зазвичай малопомітні. Але ці речі не менш важливі для громади, адже найчастіше стосуються особисто кожного з нас.

Спекуляції на теплі

Політична риторика в Україні базується на кількох сталих речах: рівень зарплат та пенсій, комунальні тарифи, підтримка підприємництва, нові робочі місця. Останніми роками – ще й зовнішні фактори: російсько-українська війна та поступ в бік Євросоюзу. Серед цих козирних карт політиків є одна сезонна, про яку згадують восени – підготовка до опалювального сезону та успішний його початок. Чернігів довгий час більш-менш успішно уникав спекуляцій на цій темі і на щастя не стикався з форс-мажорними обставинами. Але після зими 2006 року, яка зробила відомим на всю Україну місто Алчевськ (Луганська область), ігнорувати питання надійності та ефективності тепломереж стало неможливим. Нагадаємо, тоді системи опалення в місті практично повністю вийшли з ладу через недбалість комунальних служб. Внаслідок цього кілька тижнів місцеві мешканці рятувалися лише за рахунок електрообігрівачів, а сотні дітей були евакуйовані на курорти і готелі в теплі регіони України. З того часу питання теплопостачання стало не просто актуальним, а базовим. І з кожним роком проблема ставала ще важливішою. По-перше, масла у вогонь підливала сусідня країна. То газову блокаду в 2009 році влаштує, то захмарну ціну на паливо встановить, то взагалі допоможе терористам окупувати вугільні райони на Донбасі. А по-друге, українські тепломережі з кожним роком стають все менш надійними та ефективними, а коштів на їх модернізацію в країні не вистачало навіть за кращих економічних умов. Що вже говорити тепер.

Буде ще важче

За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, 80% українських тепломереж експлуатується понад 25 років і мають високий рівень зношеності. Модернізувати системи за власний рахунок підприємства не зможуть – у них і без того шалені борги перед НАК«Нафтогаз України». Мова йде про 22 мільярди гривень і ця сума з початком опалювального сезону 2016/2017 лавиноподібно зростає, адже друга половина жовтня і листопад видалися значно холоднішими, ніж у попередні роки. До того ж, експерти відзначають, що з кожним роком витрати підприємств будуть зростати через подальшу зношеність мереж і втрату тепла під час транспортування його до кінцевого споживача.

Тепломагістралі прокладалися ще у 50-60-х роках минулого століття. Строк експлуатації 25-30 років. Цей термін вже давно вичерпався. Технічний стан тепломереж міста плачевний, зношеність – більше 80%. І те, що це обладнання досі працює і експлуатується у належному стані – заслуга працівників, які за цим наглядають.

Видатки на ремонт та реконструкцію теплових мереж закладені у тарифі на транспортування теплової енергії. По «ТехНові» цей тариф не переглядався з 2012 року. Тобто, 4 роки ми не мали ані копійки на те, щоб інвестувати в реконструкцію мереж. Єдине, коли нам переглянули тариф – це липень цього року. Саме тоді ми отримали у тарифі за всі ці роки  11,5 млн грн, з яких більша частина коштів (90%) пішла на встановлення лічильників для житлового фонду міста. І у залишку ми маємо 1,1 млн грн на ремонт усіх тепломереж міста, на ремонт усіх тих пошкоджень, які сталися за попередні роки. Тому, джерела, яке б дозволило підприємству привести мережі до ладу – ані в місті, ані в державі сьогодні немає. А участь у проекті Світового банку – це можливість забезпечити населення якісною послугою, це – надійність тепломереж міста, це енергетична безпека.

Олександр Шевченко, директор ТОВ фірма «ТехНова»

І це ще оптимістичний сценарій, бо з моменту Алчевська-2006 минуло мало часу, щоб забути про наслідки.

А враховуючи, що за новими підвищеними тарифами виросте частка споживачів, які не зможуть оплатити послуги…

Шанс на порятунок

В таких умовах рятівним колом для українських теплогенеруючих підприємств може стати участь в модернізації тепломереж міжнародних кредиторів. Таких, як Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), Міжнародний банк реконструкції і розвитку (МБРР) та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Ці установи активно займаються питанням фінансування енергоефективних програм для системи теплокомуненерго.

Чернігів – одне з 8 міст України, яке потрапило в програму Світового банку. Претендетів було в 8 разів більше – 64. Щасливчики узгоджували деталі співробітництва понад 2 роки. В міські тепломережі Чернігова в разі реалізації проекту вдасться інвестувати 35 мільйонів доларів. За ці кошти вдасться провести модернізацію мереж і суттєво зменшити тепловтрати, що дозволить знизити тариф на 15-20%.

Економія газу після модернізації складе 20%, економія теплової енергії – 5,1%, економія електроенергії – 60,8%, економія витрат на матеріали та послуги – 28,9%.

 

Так, за даними видання hubs.ua, МБРР, як основна кредитна установа Світового банку, ще з 2014 року почав в Україні реалізацію програми «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання в Україні». В її рамках на модернізацію тепломереж, реконструкцію та модернізацію ТЕС, ТЕЦ і котелень, встановлення теплових лічильників та інші енергоефективні заходи виділено більше 315 мільйонів доларів які повинні бути освоєні до 2020 року. Це цільова кредитна програма, в якій беруть участь не місцева влада, а конкретні підприємства, що займаються теплогенерацією. Вони мають можливість отримати дешеві кредити на модернізацію теплового господарства, яке, як правило, знаходиться в комунальній власності, тобто належить місту або населеному пункту. При цьому відсоток по кредитах рекордно низький для України - близько 1% річних. Втім, підприємства не надто активно використовують ці кошти. Наразі з 315 мільйонів освоєно менше, ніж 20% - лише 60 мільйонів.

Дограємося

Здавалося б – все просто. Кредит доступний (близько 1% річних), необхідність у грошах – величезна. То що з заважає? Експерти стверджують – популізм окремих політичних сил, некомпетентність, непоінформованість та слабке розуміння фінансових процесів місцевими депутатами і чиновниками, які здебільшого з суб’єктивних причин заважають підприємствам долучатися до проекту Світового банку.

Так, наприклад, було в Кропивницькому, де теплопостачальники орендують комунальну ТЕЦ. Як наслідок, з початком опалювального сезону 625 будинків міста залишилися без тепла, оскільки підприємство не може безперебійно працювати на необхідних потужностях. Хтозна, чи не повториться така ж картина в Чернігові, де ситуація дуже схожа: комунальна ТЕЦ, приватний орендатор майна і спротив окремих груп впливу.

В минулому році чернігівські міські депутати надали дозвіл ТОВ фірма «ТехНова» брати участь у кредитній програмі Світового банку. Тоді ж було підписано додаткову угоду до договору оренди Чернігівської ТЕЦ, що всі поліпшення теплових мереж залишаються назавжди власністю чернігівської громади. На роботу міжнародних експертів над техніко-економічним обґрунтуванням проекту модернізації теплових мереж донори вже витратили півтори сотні тисяч доларів. Субкредитну угоду на 35 мільйонів доларів вже підписали мер Чернігова, Мінрегіон і «ТехНова». Але Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не влаштовує, що термін оренди комунального майна спливає в 2023 році, тоді як кредитна програма розрахована на строк до 2033 року. Саме тому депутати Чернігівської міської ради вже на найближчій сесії планують розглянути питання синхронізації термінів цих двох угод.

У нас дійсно є великі тепловтрати і зношені мережі. Я чесно висловлюю свою позицію як міський голова – з орендою не все ідеально, але в той же час інших джерел для реконструкції тепломереж в нас немає. В нас нині є бажання розвивати місто, зменшувати тепловтрати, до того ж, цей кредит з мізерною ставкою, є пільговий період. Плюси цього проекту справді значні. Тому, я думаю, що ми спільно приймемо рішення на благо міста та громади.

Владислав Атрошенко, міський голова Чернігова

В разі, якщо рішення про подовження договору оренди Чернігівської ТЕЦ не підтримають, то «ТехНова» буде вимушена залишити програму Світового банку і грошей на модернізацію тепломережі в Чернігові, як і в Кропивницькому, не буде. А крім цього Чернігів втратить статус надійного партнера міжнародних фінансових установ і можливість розраховувати на співпрацю з боку будь-яких з них. Отже, ризикуємо втратити не лише шанс на модернізацію тепломереж без жодної копійки з міського бюджету, але й перспективи в майбутньому залучати дешеві кредити на інші життєво важливі цілі.

Руйнуємо міфи

Ситуація ускладнюється ще й додатковим тиском з боку окремих кіл громадськості. Головний аргумент проти – чутки про те, що кредит доведеться повертати з міського бюджету або за рахунок чергового підвищення тарифів. Втім, ці припущення легко спростовують експерти.

По-перше. Світовий банк свідомо відмовився від практики надання кредитів під гарантії з боку міської влади. Так що питання повернення грошей ляже виключно на отримувача кредиту – «ТехНову». Заставою стане електроенергія, яку виробляє ТЕЦ.

По-друге, згідно з міжнародними кредитними договорами, після закінчення дії програми з модернізації мережі, інфраструктура та обладнання не можуть бути приватизовані і повинні залишитися в комунальній власності.

По-третє, всі тендери за закупівлю обладнання та виконання робіт фірма-позичальник повинна проводити за правилами Світового банку і до грошей безпосереднього доступу не матиме.

© Щотижневик "7 днів" від 24 листопада 2016 року

UserCommentAvatar

цікаво? як би це й собі надурняк реконструювати опалення в квартирі? щоб ще й тепло було. бо якщо бюджету це обійдеться то мені ні.

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації