Чернігів має унікальний шанс відновити теплові мережі без жодних витрат з міського бюджету

09:00, 25 листопада 2016

В Чернігові
тепломережі чернігова

На сьогодні зношеність тепломереж в Чернігові складає близько 80%. Велика частина теплопроводів будувалась ще в 1950-х роках. В половини мереж термін експлуатації вже минув, а ще 20% ось-ось перетнуть цю межу.

Суспільно-політична ситуація в Україні настільки хитка, що будь-яка необережна дія чи вислів політика можуть призвести до не прогнозованих суспільно значущих наслідків. Ще гірше, коли ці дестабілізуючі рухи не просто необережні, а заздалегідь зрежисовані. І всі свіжі акції протесту (за долар по 8, за повернення вкладів, проти високих тарифів, тощо) яскраво демонструють, що бажаючих висловити своє невдоволення тими чи іншими діями влади знайти нескладно. А якщо не знайти – то найняти. І якщо те, що відбувається на загальноукраїнському рівні, можуть, завдяки телебаченню, спостерігати всі, то регіональні ініціативи і спротив (щирий чи проплачений) зазвичай малопомітні. Але ці речі не менш важливі для громади, адже найчастіше стосуються особисто кожного з нас.

Спекуляції на теплі

Політична риторика в Україні базується на кількох сталих речах: рівень зарплат та пенсій, комунальні тарифи, підтримка підприємництва, нові робочі місця. Останніми роками – ще й зовнішні фактори: російсько-українська війна та поступ в бік Євросоюзу. Серед цих козирних карт політиків є одна сезонна, про яку згадують восени – підготовка до опалювального сезону та успішний його початок. Чернігів довгий час більш-менш успішно уникав спекуляцій на цій темі і на щастя не стикався з форс-мажорними обставинами. Але після зими 2006 року, яка зробила відомим на всю Україну місто Алчевськ (Луганська область), ігнорувати питання надійності та ефективності тепломереж стало неможливим. Нагадаємо, тоді системи опалення в місті практично повністю вийшли з ладу через недбалість комунальних служб. Внаслідок цього кілька тижнів місцеві мешканці рятувалися лише за рахунок електрообігрівачів, а сотні дітей були евакуйовані на курорти і готелі в теплі регіони України. З того часу питання теплопостачання стало не просто актуальним, а базовим. І з кожним роком проблема ставала ще важливішою. По-перше, масла у вогонь підливала сусідня країна. То газову блокаду в 2009 році влаштує, то захмарну ціну на паливо встановить, то взагалі допоможе терористам окупувати вугільні райони на Донбасі. А по-друге, українські тепломережі з кожним роком стають все менш надійними та ефективними, а коштів на їх модернізацію в країні не вистачало навіть за кращих економічних умов. Що вже говорити тепер.

Буде ще важче

За даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, 80% українських тепломереж експлуатується понад 25 років і мають високий рівень зношеності. Модернізувати системи за власний рахунок підприємства не зможуть – у них і без того шалені борги перед НАК«Нафтогаз України». Мова йде про 22 мільярди гривень і ця сума з початком опалювального сезону 2016/2017 лавиноподібно зростає, адже друга половина жовтня і листопад видалися значно холоднішими, ніж у попередні роки. До того ж, експерти відзначають, що з кожним роком витрати підприємств будуть зростати через подальшу зношеність мереж і втрату тепла під час транспортування його до кінцевого споживача.

Тепломагістралі прокладалися ще у 50-60-х роках минулого століття. Строк експлуатації 25-30 років. Цей термін вже давно вичерпався. Технічний стан тепломереж міста плачевний, зношеність – більше 80%. І те, що це обладнання досі працює і експлуатується у належному стані – заслуга працівників, які за цим наглядають.

Видатки на ремонт та реконструкцію теплових мереж закладені у тарифі на транспортування теплової енергії. По «ТехНові» цей тариф не переглядався з 2012 року. Тобто, 4 роки ми не мали ані копійки на те, щоб інвестувати в реконструкцію мереж. Єдине, коли нам переглянули тариф – це липень цього року. Саме тоді ми отримали у тарифі за всі ці роки  11,5 млн грн, з яких більша частина коштів (90%) пішла на встановлення лічильників для житлового фонду міста. І у залишку ми маємо 1,1 млн грн на ремонт усіх тепломереж міста, на ремонт усіх тих пошкоджень, які сталися за попередні роки. Тому, джерела, яке б дозволило підприємству привести мережі до ладу – ані в місті, ані в державі сьогодні немає. А участь у проекті Світового банку – це можливість забезпечити населення якісною послугою, це – надійність тепломереж міста, це енергетична безпека.

Олександр Шевченко, директор ТОВ фірма «ТехНова»

І це ще оптимістичний сценарій, бо з моменту Алчевська-2006 минуло мало часу, щоб забути про наслідки.

А враховуючи, що за новими підвищеними тарифами виросте частка споживачів, які не зможуть оплатити послуги…

Шанс на порятунок

В таких умовах рятівним колом для українських теплогенеруючих підприємств може стати участь в модернізації тепломереж міжнародних кредиторів. Таких, як Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР), Міжнародний банк реконструкції і розвитку (МБРР) та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Ці установи активно займаються питанням фінансування енергоефективних програм для системи теплокомуненерго.

Чернігів – одне з 8 міст України, яке потрапило в програму Світового банку. Претендетів було в 8 разів більше – 64. Щасливчики узгоджували деталі співробітництва понад 2 роки. В міські тепломережі Чернігова в разі реалізації проекту вдасться інвестувати 35 мільйонів доларів. За ці кошти вдасться провести модернізацію мереж і суттєво зменшити тепловтрати, що дозволить знизити тариф на 15-20%.

Економія газу після модернізації складе 20%, економія теплової енергії – 5,1%, економія електроенергії – 60,8%, економія витрат на матеріали та послуги – 28,9%.

 

Так, за даними видання hubs.ua, МБРР, як основна кредитна установа Світового банку, ще з 2014 року почав в Україні реалізацію програми «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання в Україні». В її рамках на модернізацію тепломереж, реконструкцію та модернізацію ТЕС, ТЕЦ і котелень, встановлення теплових лічильників та інші енергоефективні заходи виділено більше 315 мільйонів доларів які повинні бути освоєні до 2020 року. Це цільова кредитна програма, в якій беруть участь не місцева влада, а конкретні підприємства, що займаються теплогенерацією. Вони мають можливість отримати дешеві кредити на модернізацію теплового господарства, яке, як правило, знаходиться в комунальній власності, тобто належить місту або населеному пункту. При цьому відсоток по кредитах рекордно низький для України - близько 1% річних. Втім, підприємства не надто активно використовують ці кошти. Наразі з 315 мільйонів освоєно менше, ніж 20% - лише 60 мільйонів.

Дограємося

Здавалося б – все просто. Кредит доступний (близько 1% річних), необхідність у грошах – величезна. То що з заважає? Експерти стверджують – популізм окремих політичних сил, некомпетентність, непоінформованість та слабке розуміння фінансових процесів місцевими депутатами і чиновниками, які здебільшого з суб’єктивних причин заважають підприємствам долучатися до проекту Світового банку.

Так, наприклад, було в Кропивницькому, де теплопостачальники орендують комунальну ТЕЦ. Як наслідок, з початком опалювального сезону 625 будинків міста залишилися без тепла, оскільки підприємство не може безперебійно працювати на необхідних потужностях. Хтозна, чи не повториться така ж картина в Чернігові, де ситуація дуже схожа: комунальна ТЕЦ, приватний орендатор майна і спротив окремих груп впливу.

В минулому році чернігівські міські депутати надали дозвіл ТОВ фірма «ТехНова» брати участь у кредитній програмі Світового банку. Тоді ж було підписано додаткову угоду до договору оренди Чернігівської ТЕЦ, що всі поліпшення теплових мереж залишаються назавжди власністю чернігівської громади. На роботу міжнародних експертів над техніко-економічним обґрунтуванням проекту модернізації теплових мереж донори вже витратили півтори сотні тисяч доларів. Субкредитну угоду на 35 мільйонів доларів вже підписали мер Чернігова, Мінрегіон і «ТехНова». Але Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, не влаштовує, що термін оренди комунального майна спливає в 2023 році, тоді як кредитна програма розрахована на строк до 2033 року. Саме тому депутати Чернігівської міської ради вже на найближчій сесії планують розглянути питання синхронізації термінів цих двох угод.

У нас дійсно є великі тепловтрати і зношені мережі. Я чесно висловлюю свою позицію як міський голова – з орендою не все ідеально, але в той же час інших джерел для реконструкції тепломереж в нас немає. В нас нині є бажання розвивати місто, зменшувати тепловтрати, до того ж, цей кредит з мізерною ставкою, є пільговий період. Плюси цього проекту справді значні. Тому, я думаю, що ми спільно приймемо рішення на благо міста та громади.

Владислав Атрошенко, міський голова Чернігова

В разі, якщо рішення про подовження договору оренди Чернігівської ТЕЦ не підтримають, то «ТехНова» буде вимушена залишити програму Світового банку і грошей на модернізацію тепломережі в Чернігові, як і в Кропивницькому, не буде. А крім цього Чернігів втратить статус надійного партнера міжнародних фінансових установ і можливість розраховувати на співпрацю з боку будь-яких з них. Отже, ризикуємо втратити не лише шанс на модернізацію тепломереж без жодної копійки з міського бюджету, але й перспективи в майбутньому залучати дешеві кредити на інші життєво важливі цілі.

Руйнуємо міфи

Ситуація ускладнюється ще й додатковим тиском з боку окремих кіл громадськості. Головний аргумент проти – чутки про те, що кредит доведеться повертати з міського бюджету або за рахунок чергового підвищення тарифів. Втім, ці припущення легко спростовують експерти.

По-перше. Світовий банк свідомо відмовився від практики надання кредитів під гарантії з боку міської влади. Так що питання повернення грошей ляже виключно на отримувача кредиту – «ТехНову». Заставою стане електроенергія, яку виробляє ТЕЦ.

По-друге, згідно з міжнародними кредитними договорами, після закінчення дії програми з модернізації мережі, інфраструктура та обладнання не можуть бути приватизовані і повинні залишитися в комунальній власності.

По-третє, всі тендери за закупівлю обладнання та виконання робіт фірма-позичальник повинна проводити за правилами Світового банку і до грошей безпосереднього доступу не матиме.

© Щотижневик "7 днів" від 24 листопада 2016 року

UserCommentAvatar

цікаво? як би це й собі надурняк реконструювати опалення в квартирі? щоб ще й тепло було. бо якщо бюджету це обійдеться то мені ні.

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Loading...

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації