«Інтернаціональна допомога» - де і скільки кадрових військових воювало на Донбасі

14:27, 04 жовтня 2016

Суспільство

Протистояння на Донбасі, яке почалося в березні - квітні 2014 року, в Росії воліють називати «громадянською війною на Україні», однак фактично весь цей час тривало і триває неоголошена (так звана гібридна) війна Російської Федерації проти України як держави.

Весь час війни дії «кишенькових» сепаратистів напряму підтримувалося збройними силами РФ. Причому в їх застосуванні можна виділити кілька етапів і характерних моментів.

До липня 2014 року присутність в Україні кадрових військових було незначним - майже виключно це були диверсійно-розвідувальні підрозділи спеціального призначення ГРУ і ССО, які крім виконання своїх завдань «за профілем» займалися проведенням колон зі зброєю і боєприпасами.

Паралельно накопичувалися сили на російсько-українському кордоні.

Після анексії Криму реальним варіантом розвитку подій була повномасштабна війна, для чого в Ростовській, Воронезької та Бєлгородської областях були створені «ударні кулаки». З якої причини тоді історія не пішла за цим кровавим сценарієм ми можемо тільки гадати.

Однак дуже скоро сконцентровані в Ростовській області війська були залучені до обстрілу території України, ообливо після того, як українська армія реально стала «притискати» бойовиків.

Незабаром дійшло і до прямої участі в бойових діях на Донбасі російськіх військ, причому дозовано - з метою перелому ситуації по тих чи інших проблемних для бойвиків напрямках. При цьому були сформовані ротні і батальйонні тактичні групи, які діяли блискавично, за принципом «набіг - відхід», відходячи за кордон.

При цьому Росія наполегливо заперечувала присутність своїх військ на території Донбасу. Так, в січні 2015 року голова МЗС РФ Сергій Лавров заявляв: «Військ і озброєнь ... Ми це чуємо багато разів. Я щоразу кажу, якщо ви це стверджуєте, покажіть факти. Нам фактів ніхто пред'явити не може або не хоче. Я не знаю ».. За його словами, для того, щоб Росія визнала присутність своїх солдатів на Донбасі і поставки туди зброї, потрібно надати їй «речові докази».

Не ясно, яких доказів хоче Лавров, але в Інтернеті їх вже більш ніж достатньо. Фотографії вилучених документів військовослужбовців РФ, пости російських солдатів в соцмережах (в тому числі про загибель товарищів по службі), затримання в серпні «заблукалих» російських десантників і т.д. Про поставки зброї на Донбас з Росії вже і говорити не варто.

Найбільш масштабно кадрові військові залучалися до бойових дій за всю війну три рази: в липні 2014 року  - на луганському напрямку, в кінці серпня 2014 року під час подій в Іловайську та взимку 2015 року - під Дебальцеве.

В кінці липня 2014 року склалася ситуація, при якій сепаратисти реально втрачали Луганськ - сил стримувати наступ української армії і добровольчих батальйонів не було. І тоді в хід пішли кадрові частини. Тоді ж вперше з'явилася і «традиція» війни - як правило, їх дуже швидко змінювали на наших полонених - спочатку росіяни намагалися дотримуватися хоч якусь секретність своєї місії в Україні.

Конкретні частини назвати важко, але вже тоді деякі факти стали потрапляти в ЗМІ. Як стверджував начальник Генерального Штабу Муженко: «У нас була оперативна інформація, що саме з-під Луганська один з російських командирів вивів свій підрозділ назад в РФ, самовільно, оскільки вони зазнали великих втрат.

 

Це був 64-й полк морської піхоти - це конкретна частина, від якої була ця батальйонно-тактична група. Там же загинули і псковські десантники. Пам'ятаете, коли в Пскові знайшли поховання десантників 76-ї повітряно-десантної дивізії Росії. Ось вони якраз загинули в районі Луганського аеропорту - там загинула майже рота».

Набагато більш масштабним стало вторгнення кінця серпня 2014 року з метою знищення українського угруповання під Іловайськом. Тоді було зібрано достатньо серйозні сили (в перерахуванні будуть тільки частини, участь військовослужбовців яких можливо довести документально):

- 331-й парашутно - десантний полк 98-ї вдд (10 десантників потрапили в полон в бою під Дзеркальним - повернуті російській стороні після прес-конференції). До речі саме вони охороняли українських полонених в районі Новокатеринівка - Старобешеве;

- Артдивізіон (гаубиці Д-30 і САУ «Нона») 1065-го артилерійського полку 98-ї вдд (брали участь у розстрілі української колони в районі Червоної Поляни);

- 215-я разведрота 98-й вдд (знайдені частини військової амуніції з маркуванням частини).

- 247-й парашутно-десантний полк 7-ї дшд (місце дислокації - Ставрополь). Судячи з фото в соцмережах діяли в районі смт.Новий Світ);

- 1141-й артилерійський полк 7-ї дшд (САУ «Нона»);

- 31-я десантно-штурмова бригада (г.Ульяновск). Кілька бійців цієї бригади (від 6 до 8) були захоплені бійцями батальйону «Донбас» під час боїв за Іловайськ. Частина була поранені, перебували в розстріляної колоні. Доля невідома;

- 6-я окрема танкова бригада (пгт.Муліно). Кілька танкістів бригади потрапили в полон до «Донбасу».

Наступний важливий епізод в участі російських військових - це бої під Дебальцеве. Повністю привести список частин ЗС РФ, які були там, на сьогоднішній день важко. Однак цілком можна говорити принаймні про участь техніки і особового складу однієї частини.

П`ята окрема гвардійська танкова Тацинская Червонопрапорна, ордена Суворова бригада ЗС РФ (військова частина № 46108), місце постійної дислокації - м Улан-Уде. До лютого 2015 року вона була в польових таборах в Некліновського районі Ростовської області (так званих Кузьмінських).

На початку лютого батальона група була перекинута в район бойових дій. Судячи з непрямих даних йшли вони через Донецьк, Макіївку. Про чисельність добре говорить у своєму інтерв'ю напевно найвідоміший військовослужбовець бригади - рядовий Доржи Батомункуев (нагадаємо це саме той бурят, якого відвідував Кобзон під час «гастролей» в Донецьку 23 лютого 2015 року та інтерв'ю з яким опублікувала «Новая Газета» 2 березня): «Виходить, 31 танк в батальйоні. Ми заходили поротно. Десять танків в кожній роті. До кожних 10 танкам додавалося по три БМП, мотолига медична і п'ять «Уралов» з боєприпасами. Ось це чисельний склад тактичної групи ротної. Танковий батальйон становить близько 120 осіб - три танкові роти, взвод забезпечення, взвод зв'язку. Плюс піхота, звичайно. Приблизно 300 осіб нас зайшло. Все з Улан-Уде. В основному, більша частина - буряти».

Танки бригади кинули на саме на той момент гаряче напрямок - Логвінове, де українське командування організувало зустрічний удар для деблокування частин в районі Дебальцево. Завданням танкістів була підтримка дій батальйонно - тактичної групи бригади, а також зведеного підрозділу ще однієї російської частини - 37-ї окремої мотострілкової бригади (омсбр) (до речі, теж майже повністю бурятської).

На сьогоднішній день кадрові частини армії РФ знаходяться на території окупованого Донбасу на постійній основі, не особливо ховаючись. Їх «зоною відповідальності» є Амвросіївський, Старобешівський, Тельманівський і Новоазовський район Донецької області. У цих районах організовані великі польові табори, куди доступ обмежений не тільки місцевим жителям, але і бойовикам незаконних збройних формувань. Доходить до того, що в деякі села на приморському напрямку в'їзд тільки по місцевій прописці.

Так що в разі можливого загострення ситуації на Донбасі цілком може знову статися ситуація прямого російсько - українського протистояння.

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації