У Чернігові стартували безкоштовні курси української мови

13:10, 02 жовтня 2016

Культура
безкоштовні курси української мови

Безкоштовні курси української мови. Фото: Юлія Ковтун

Колись Чернігів був україномовним, але його мешканці піддалися радянській русифікації та навіть після проголошення незалежності не охоче поверталися до рідної мови. Про це та багато іншого чернігівці вели мову 1 жовтня у рамках першого заняття безкоштовних курсів української мови.

Охочі вдосконалювати свої знання з української мови зібралися у музеї-меморіалі Михайла Коцюбинського, адже доля цього поета також тісно пов’язана з нашою мовою. Він народився у російськомовній родині. Втім, коли хлопчик захворів, то у маренні розмовляв українською. З тих часів він почав цікавитися всім українським, хоча знайти українську літературу в часи русифікації було важко. Тепер філологи називають його слово філігранним.

Від Петра Першого до радянських часів лінгвісти нарахували 400 законів, які були покликані знищити українську мову. Як би її не нищили, але ми залишилися українцями, але певною мірою схибили. Тепер на вулицях Чернігова майже не почуєш української мови.

нагадала куратор курсів української мови в Чернігові Людмила Зіневич.

«Чому я перейшов на українську мову?» - тема першої зустрічі. Деякі з присутніх розповіли, що ж їх спонукало до свідомого переходу на українську мову.

Так, мешканець Донецької області зізнався, що переїхав жити до Чернігова, а з часом навіть вирішив сам для себе, що візьме участь у такій собі «акції», яка передбачала, що російськомовний українець протягом 28 днів говоритиме українською. Він зміг. Звісно, з обмовками, русизмами та деякими паузами, але тепер літній чоловік розмовляє українською.

Інший молодий хлопець прийняв рішення про перехід на українську в російськомовному Херсоні, але цей експеримент не прийняли його однолітки. Вдруге свій експеримент він повторив вже під час навчання у Чернігові. Хлопець відмітив, що у цьому місті ніхто з нього не хизував за це.

Курси української мови передбачають не лише вивчення мови, а й дружні розмови на різні дотичні до мови теми. Розмовний клуб отримав назву «Вільна хата», тобто кожен міг би без цензури поділитися чимось своїм.

Втім, зазвичай куратори курсів до цієї хати запрошували письменників, журналістів, науковців тощо. Якщо брати всі заходи, то було 16 зустрічей. Так, у рамках своєрідного вільного мікрофону слухачі курсів дізналися про історію української мови, чернігівські старожитності та легенди, слухали вірші сучасних поетів.

До Чернігова навіть завітала жінка-науковець з Білорусії, яка поділилася досвідом сусідньої держави. Зараз там на вулицях міст також дуже рідко можна почути рідну білоруську мову. Саме тому нещодавно у Білорусі з’явився гурток «Новомова», який теж намагається відродити рідну мову.

Сьогодні до волонтерського руху безкоштовних курсів української мови долучилося 20 міст. Переважно це люди віком 25-35 та 39-55. У більшості жінки. Рух мав заснувався через те, що Україна сьогодні програє гуманітарну війну на всіх фронтах: мовну, історіографічну, інформаційну, релігійну. У державній політиці все це не ставиться за пріоритет, тому громадськість бере все на свої плечі. Ми нікого не змушуємо, це вибір українців. Кожен сам вирішує, чи знати йому мову, культуру та історію.

Розповіла засновниця безкоштовних курсів української мови Анастасія Розлуцька.

Показово, що слухачі курсів, які вже мають за плечима рік навчання, отримали додатковий бонус – вони безкоштовно вивчатимуть ще й англійську. Також було відкрито додаткову групу для дітей, які вивчають мову для складання ЗНО. За словами організаторів курсів, ідей дуже багато, але не вистачає волонтерів, які змогли б допомогти з реалізацію. Нині окрім викладачів української шукають ще й викладачів польської, ймовірно французької та німецької.

Спілкування поціновувачів української мови не обмежувалося стінами музею, адже після презентації викладачів та вирішення інших організаційних моментів, чернігівці сіли у двоповерховий автобус та поїхали на ярмарок у Седнів. Саме там, зайнявши місця на пожовклому листі у парку вони слухали українські вірші як місцевих, так і запрошених поетів. Зокрема деякі вірші продекламував Дмитро Мамчур та киянка Лілія Збрудська.

За дивним збігом обставин група у Седневі зустріла й Василя Шкляра, який хоч і мав там свої справи, але 15 хвилин уваги приділив своїм поціновувачам та пообіцяв, що приїде до Чернігова з презентацією нової книги.

безкоштовні курси української мови
безкоштовні курси української мови
дмитро мамчур
безкоштовні курси української мови
безкоштовні курси української мови
людмила зіневич
василь шкляр
безкоштовні курси української мови
наталія потапчук
безкоштовні курси української мови
безкоштовні курси української мови

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації