Перший день «Chernihiv Jazz Open 2016» здивував чернігівців різноманітністю та джазовою душевністю

08:10, 11 вересня 2016

Культура
Іванка Червінська

На фото Іванка Червінська. Фото: Мар'яна Харді

Що таке джаз? Для кожного з учасників фестивалю у Чернігові джаз – це щось відкрите та одночасно особисте, щось надто тихе та музичне, відоме та непізнане. Тим не менше їхня музична філософія змогла вразити публіку.

Спочатку на сцені виступив американець Харрісон Янг, який показав чернігівцям, який джаз грають американці сьогодні, як вони його розуміють та наскільки різноманітним він може бути.

У другій частині фестивалю гучно аплодувати глядачів змусив незвичний коктейль з кримськотатарських мотивів Усеїна Бекірова (вже не вперше завітав до Чернігова) та української ідентичності Іванки Червинської.

А перчинкою суботнього дня стали самобутні Самюель Берто з Франції та Станко Марінкович з Сербії, під час виступу яких публіка навіть співала та танцювала.

Харрісон Янг з Америки виступив разом з хлопцями з Чернігова

Харрісон розказав журналістам, що в Україні він вже мав концерти, втім до Чернігова завітав вперше. Нашій публіці він намагався показати той джаз, який американці грають сьогодні, адже музика змінюється з плином часу, - переконаний він.

З одного боку дивно, що можна поєднати і джаз, і поп… Але їх потрібно поєднувати! Лише так ми зможемо віднайти найкращу музику. Наприклад, мій улюблений співак – Девід Бові – гарно поєднував різні стилі музики. Інколи повністю «входив» у джаз, але навіть не всі це помітили. Джаз для мене це «супермузика», яка максимально відкрита до експериментів. Джаз – це люди, які його створюють. Розумієте, під час написання джазових композицій, музиканти не «тикають» пальцями у монітор, бо їх музика лине з самої душі, з самого серця.

сказав Харррісон Янг.

Він також поділився спогадами про молоді роки, коли асоціював джаз лише з Америкою. Йму здавалося, що американські музиканти живуть неначе у мильній бульбашці, і що джазу більше ніде немає.

А коли він дізнався, що джаз грають у всьому світі, то перші його думки були: «Як? Вони теж грають джаз? Вони повторюють за американцями?». Але трохи згодом Янг зрозумів, що джаз не може бути однаковий та навіть почав вчитися мистецтву цього стиля у музикантів з інших країн.

Можливо, в українських хлопців він також чомусь навчиться, адже сьогодні його спів супроводжувався джазовою музикою, яку грали українські хлопці: Михайло Сарана (саксофон), Дмитро Коваленко (гітара), Микола Кистенев (бас), Роман Яковчук (барабан), Ігор Сідаш (клавішні).

Поєднати не поєднане… Або як українська народна пісня звучала під кримськотатарські мотиви

Коли на сцені з’явився Усеїн Бекіров (піано), Андрій Вороб’єв (бас), Олександр Муренко (ударні) та Махайло Остапенко (саксофон), то зала пожвавішала. Звісно, чернігівці не кожен день слухають кримськотатарську музику, а про цей народ, радше, знать із новинних хронік, та й те в рамках анексії Криму. Втім, колектив справив на публіку приємне враження, глядачі почали аплодувати набагато гучніше.

Але коли на сцену вийшла Іванка Червінська та заспівала… зала просто вибухнула оплесками. Її голос зливався з музичними інструментами, а часом звучав навіть мелодичніше за них. Дівчина співала й українські народні пісні, й кримськотатарські, але все це музиканти загорнули у джазову етикетку. Після їх виступу публіка гучно аплодувала, встала та покликала музикантів зіграти «на біс».

Загалом, - розказали журналістам під час прес-конференції музиканти, - існує багато людей, які переконані, що, якщо людина грає джаз, то більше вона нічого не вміє.

Під час одного з виступів в українському місті публіка, начебто, сприйняла нашу музику, але потім підійшов один чоловік і каже, мовляв, все добре, але не змогли б ми зіграти «Владимирсий централ»… Я відповів, що можемо, але підійдіть після концерту. Втім, чоловік так і не підійшов.

посміхаючись пригадує Усеїн Бекіров.

Француз та серб не лише грали музику та співали, а й лежали на сцені та змушували глядачів підспівувати

Третя частина концерту на головній сцені Chernihiv Jazz Open передбачала цікаве поєднання музики Самюеля Берто (кларнет) та Станко Марінковича, який грав на акордеоні та співав. Втім, оплески вони отримали ще до того, як почали виступ. Як це можливо? Просто серб вдягнув вишиванку, а потім француз ще й заспівав низьким голосом.

Ці хлопці вміло «маніпулювали» настроєм публіки: вони трішки дуркували, трішки були серйозними та трішки дивними.

Коли серб Самюель Берто грав на своєму кларнеті, то, здавалося, дивувався навіть його колега по сцені – француз Станко Марінковіч. Тож не дивно, що одна із глядачок вибігла на сцену між композиціями та подарувала сербу у вишиванці білі квіти. Француз почав гримувати, мовляв, йому не подарували, тож серб дозволив першому понюхати квіти. Потім серб імітував зі свого кларнету вазу для квітів, але зрештою дивакуваті музиканти вирішили встромити букет у маленьку пляшку з водою, чим добряче розсмішили публіку.

Ви запитуєте, що таке джаз? Але цього ніхто не знає. Навіть найбільші зірки джазу не змогли дати мені відповідь на це питання. Джаз – це відкрита музика, бо вона містить у собі все, що існує… У рамках цього фестивалю ми виступаємо з музикантами з інших країн, це гарний досвід. Колись мені випала честь виступити на одній сцені з Сезарією Еворою. Я тоді був настільки стурбований, бо думав, де я, а де Сезарія?! Але зрештою вийшло цікаво. Джаз – музика, що поєднує. Як музиканти, ми маємо сприймати світ, пропускати через себе та випускати назовні. У певній мірі ми ті ж медіа!

переконаний Самюєль Берто.

Серб також сказав під час прес-конференції, що іноді на концертах публіка божеволіє навіть більше, ніж він сам цього очікує. Тож не дивно, що чернігівці залишилися у захваті від цього колективу та навіть почули у його музиці щось рідне.

Під час свого виступу Берто грав на кларнеті часом гучно-гучно, а часом так тихо, що було чутно, як скриплять крісла під глядачами та як дихає сусід. І коли цей тихесенький мотив сходив нанівець, зала знову вибухала оплесками та гучними оваціями.

А от француз Станко Марінкович дивував публіку грою на акордеоні, розтягуючи його міха так, що глядачам було часом смішно, а часом вони відчували теж саме напруження та не раз пройнялися піснями попри те, що не розуміли мову.

І в самому кінці ця дивакувата пара музикантів вляглася на сцені, але продовжувала грати на музичних інструментах та співати. А потім ще й на біс зіграли. І навіть, коли у залі драмтеатру увімкнули світло, музиканти продовжували наспівувати приспів «Ла-ла-ла», а з ними й публіка.

Отже, перший день сьомого джазового фестивалю у Чернігові зміг здивувати усіх. Тож не лінуйтеся та приходьте у неділю об 13:00 на Зелену сцену на Алеї героїв, щоб насолодитися безкоштовним джазом, скуштувати страви на фестивалі вуличної їжі та придбати сувенір ручної роботи для своїх близьких. А ввечері – знову на концерт, що відбудеться у драмтеатрі, де виступатиме неперевершена Ніно Катамадзе.

А також слідкуйте за новинами Інформаційного порталу ProCn!

Chernihiv Jazz Open
Харрісон Янг
Chernihiv Jazz Open
Харрісон Янг
Харрісон Янг
Харрісон Янг
Chernihiv Jazz Open
Харрісон Янг
Харрісон Янг
Харрісон Янг
Харрісон Янг
Харрісон Янг
Усеїн Бекіров
Іванка Червінська
Іванка Червінська
Іванка Червінська
Іванка Червінська

UserCommentAvatar

Авторизируйтесь или войдите через Image или Image

Image
Image
Image

Увійти через соціальні мережі

Увійти через соціальні мережі

Увійти в акаунт

Потрібна допомога?

Створити новий обліковий запис

Змінити свої дані ви можете в особистому кабінеті після закінчення реєстрації